Bezpieczne loty dronem nad powierzchnią wody – poradnik dla pilotów BSP

Lot dronem nad powierzchnią wody może być niezwykłym i ekscytującym doświadczeniem. Maszyny te są w stanie dotrzeć w miejsca trudno dostępne, czy wręcz nieosiągalne dla metod konwencjonalnych. Taki lot zawsze wiąże się z pewną dozą ryzyka i wyzwaniami dla pilota. Jeśli jednak do tematu podejdziesz z rozwagą i odpowiednią wiedzą, latając dronem nad powierzchnią wody, zyskasz niezapomniane wrażenia i co najważniejsze, unikalne ujęcia.

 

 

Lot dronem nad powierzchnią wody — niebezpieczeństwa

Uzyskanie fantastycznych ujęć podczas lotu dronem nad powierzchnią wody wymaga dobrego przygotowania i stałej obserwacji zmieniającej się sytuacji, zjawisk atmosferycznych i scenerii. Nie bez znaczenia są też umiejętności techniczne i odpowiednia wiedza.

Jest kilka istotnych czynników, które należy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na lot bezzałogowcem nad powierzchnią zbiornika wodnego. Biorąc je pod uwagę, zadbamy o swoją maszynę, ale również o bezpieczeństwo innych. Poniżej pokrótce zwrócono uwagę, o czym należy pamiętać, planując loty BSP nad powierzchnią wody.

Konstrukcja urządzenia

Nie wszystkie drony są wodoodporne. Jeśli nie korzystasz ze specjalnie zabezpieczonej, profesjonalnej platformy, lepiej unikaj lotów w trudnych warunkach atmosferycznych, żeby nie dopuścić do uszkodzenia maszyny. Pamiętaj, że w czasie lotu nisko nad taflą wody fale mogą zahaczyć o drona, a to potęguje niebezpieczeństwo.

Stabilność i kontrola lotu

Nad zbiornikiem wodnym wiatr jest bardziej nieprzewidywalny i problematyczny niż w czasie lotów na lądzie. Silne podmuchy wiatru mogą wpłynąć na stabilność lotu i zwiększyć prawdopodobieństwo niebezpiecznych sytuacji.

Naturalne i nienaturalne przeszkody

Obiekty występujące w otoczeniu trasy przelotu (np. drzewa lub wystające ponad powierzchnię skały) nierzadko są przyczyną niebezpiecznych sytuacji. Latając dronami, zwracaj uwagę również na znajdujące się w pobliżu latarnie morskie, statki i inne urządzenia wykorzystujące anteny. Oprócz podstawowego zagrożenia, kolizji, istnieje jeszcze jedno niebezpieczeństwo, o którym łatwo zapomnieć. Wspomniane obiekty wykorzystują sygnał Wi-Fi i magnesy, które mogą zakłócać łączność bezprzewodową z dronem.

Zasięg i bateria

Walka maszyny z wiatrem zużywa dużo więcej energii niż spokojny przelot. W związku z tym dron nad wodą może mieć mniejszy zasięg i prognozowany czas lotu. Warto pamiętać w takich momentach o monitorowaniu poziomu naładowania baterii, aby nie stracić okazji do uchwycenia doskonałych ujęć.

Lokalne przepisy

Przepisy mogą różnić się w zależności od eksploatowanego obszaru. Niektóre miejsca są objęte ograniczeniami dotyczącymi lotów. W Polsce dotyczy to szczególnie miejsc publicznych, obszarów wojskowych i lotnisk.

 

 

Lot nad wodą – od czego zacząć?

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie może być wyjątkowo przewrotna i zaskakująca. Przygotowania do lotów nad powierzchnią wody należy zacząć dużo wcześniej, niż można by się spodziewać.

Sztuka latania

Zanim wybierzesz opcję lotu maszyną nad zbiornikiem wodnym, wystarczająco dobrze opanuj loty „na lądzie”. Nabranie wprawy w warunkach bardziej przewidywalnych i charakteryzujących się wyższym poziomem bezpieczeństwa korzystnie wpłynie na Twoje umiejętności jako pilota i pozwoli Ci wypracować dobrą technikę.

Wszelkie manewry dronem wymagają wielu godzin praktyki. Wcześniejsze przygotowanie sprawi, że w czasie startowania, lotu i lądowania będziesz czuć się pewnie, a sam lot okaże się komfortowy i bezpieczny. Dopiero gdy poczujesz się pewnie nad ziemią, podejmij wyzwanie lotu w miejsca wymagające szczególnych umiejętności.

 

 

Aktualne przepisy

Wraz z dynamicznym rozwojem i ogromnym zainteresowaniem dronami, wprowadzono regulacje korzystania z przestrzeni powietrznej dla bezzałogowców. Strefy latania dronem, które wyznaczono w Polsce, dzielą się na miejsca gdzie:

  • latanie jest dozwolone bez zgody zarządcy strefy;
  • wykonywanie lotów jest niedozwolone;
  • loty są dozwolone za zgodą i na określonych warunkach.

Strefy te niejednokrotnie dotyczą także lotów nad zbiornikiem wodnym. Na temat aktualnych przepisów i stref lotów można znaleźć naprawdę imponującą ilość informacji. Jednak to niezwykle ważne, aby przed podjęciem planowanego lotu upewnić się, że jest on zgodny z prawem. Zdarza się bowiem, że przepisy w danej strefie zmieniają się z dnia na dzień.

Wyłączenie systemu pozycjonowania wizyjnego (VPS)

Jest to najważniejsza z czynności, którą trzeba wykonać przed lotem nad powierzchnią wody. Łatwo o niej zapomnieć, bo w rutynowych lotach system ten jest nieoceniony i wyjątkowo przydatny.

VPS ma za zadanie określać pozycję maszyny bez względu na dostępność sygnału GPS. Odbywa się to za pomocą czujników wizyjnych i kamer, w które wyposażony jest BSP. Specjalne algorytmy analizują zebrane obrazy i określają położenie drona.

Jednak lustro wody odbija światło, co wpływa na działanie i dokładność systemu VPS. Czujniki wizyjne mogą zostać oszukane, przez co maszyna niebezpiecznie obniża lot. Wyłączając odpowiednio wcześniej VPS unikniemy niestabilnego lotu i „nurkowania” maszyny nad powierzchnią zbiornika.

Ustawienie punktu powrotu

Najczęściej punkt powrotu ściśle wiąże się z punktem początkowym zapamiętanym w systemie GPS. Wszystko przebiegnie bez komplikacji pod warunkiem, że punkt początkowy jest równie bezpieczny, jak w momencie startu bezzałogowca. Tymczasem startowanie z obiektu będącego w ruchu, jakim jest łódź czy statek, powoduje, że powrót w to samo miejsce jest obarczony ryzykiem utopienia maszyny.

Żeby zapobiec takiej sytuacji, należy bacznie obserwować lot powrotny drona i w razie wątpliwości anulować powrót i wylądować manualnie. Istnieje jeszcze możliwość wyłączenia funkcji automatycznego powrotu do domu lub jego modyfikacji na punkt docelowy „Hot Point Me”. Dzięki temu dron wróci do miejsca, w którym znajduje się pilot z kontrolerem.

 

 

Latanie nad wodą – bezpieczeństwo przede wszystkim

Rozsądek podpowiada, że nawet zawodowy pilot drona nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego ani wpłynąć na czynniki atmosferyczne. Im trudniejsze warunki i eksploatowany teren, tym bardziej wzrasta ryzyko uszkodzenia BSP. Poza tym każdemu może przytrafić się błąd w sprawowaniu kontroli nad maszyną podczas rutynowego lotu.

Samodzielne próby naprawy są często bardzo kosztowne i obarczone błędem ludzkim. Chociaż wiele problemów i awarii może zostać rozwiązanych w ramach standardowej gwarancji producenta, to nie zawsze jest ona odpowiedzią na nasze potrzeby.

Dlatego w ofercie SNH Drones znajdziesz popularną wśród zawodowych pilotów usługę DJI Care Refresh. Ten unikalny plan gwarancyjny chroni kluczowe podzespoły drona, uprawniając do dwóch wymian lub napraw sprzętu w ciągu roku. Jeśli natomiast BSP zostanie uszkodzony, otrzymasz nową jednostkę lub model z tego samego segmentu.

Sama usługa DJI Care Refresh nie wpływa na gwarancję producenta ani nie umniejsza jej roli, jeśli usterka jest możliwa do naprawy na jej podstawie. Kupując ochronę serwisową drona, w rzeczywistości inwestujesz w bezcenny spokój i lot bez obaw w każdym terenie i okolicznościach.

Teraz już wiesz, jak bezpiecznie latać dronem nad powierzchnią wody. Mamy nadzieję, że uznasz nasze podpowiedzi za przydatne i skorzystasz z nich w czasie następnej podniebnej przygody!