Szkolenie z misji SAR w SNH Drones

Wiosna to świetny czas na rozpoczęcie szkolenia dronowego – wszystko wokół rozkwita, a pogoda dopisuje, co jest kluczowe podczas zajęć w terenie. Zachęcamy do zapisów! Dziś przygotowaliśmy dla Was artykuł o jednym z najciekawszych szkoleń w naszej ofercie. Nabyte podczas niego wiedza i umiejętności mogą ratować ludzkie życie.

Misje SAR – na czym polegają?

SAR to skrót od angielskiego terminu Search & Rescue, oznaczającego poszukiwanie i ratownictwo. Misje SAR realizowane są przez specjalistyczne jednostki i służą szybkiemu odnalezieniu oraz udzieleniu pomocy osobom znajdującym się w niebezpieczeństwie. Częste okoliczności misji poszukiwawczo-ratowniczych to klęski żywiołowe, sprawy zaginięcia czy udzielanie pomocy w strefie wojny lub innego kryzysu humanitarnego. Możemy je również zaobserwować w sezonie turystycznym, gdy zejście lawiny, sztorm albo opuszczenie szlaku prowadzą do zagrożenia zdrowia lub życia turystów.

 

 

Kto przeprowadza misje SAR?

Z metodyki misji SAR korzysta wiele służb i organizacji m.in. Morska Służba Ratownicza, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe czy Państwowa Straż Pożarna. Zespół biorący udział w akcji powinien być doskonale zaznajomiony ze specyfiką terenu (np. obszar miejski, zbiornik wodny czy nawet jaskinia) oraz posiadać przydatne w jego warunkach umiejętności i sprzęt. W misjach SAR prowadzonych na lądzie przydatna jest pomoc psów ratowniczych, które mogą doprowadzić ratowników do poszukiwanej osoby. Niezwykle ważne są również komunikacja i koordynacja w zespole, w którym każdy ma przypisaną odpowiedzialną rolę.

 

Drony w misjach SAR

Specjalistyczne wyposażenie to ważny element każdej misji poszukiwawczo-ratowniczej. Jednym z najważniejszych urządzeń jest kamera termowizyjna, która ułatwia odnalezienie osoby poszukiwanej, dzięki wytwarzanemu przez ludzkie ciało ciepłu. Świetnie sprawdza się również kamera z funkcją zoomu optycznego. Montaż obu urządzeń na dronie pozwala w pełni wykorzystać ich potencjał – uzyskujemy perspektywę lotu ptaka, a także możemy pokryć większy obszar poszukiwań w krótszym czasie niż przy działaniach naziemnych.

Drony stosowane podczas misji SAR powinny posiadać system transmisji, dzięki któremu obraz z kamery jest przekazywany do centrum dowodzenia, w którym podejmowane są kluczowe decyzje. W misjach z użyciem BSP dużym wsparciem są przenośne stacje zasilania lub agregaty prądotwórcze, pozwalające na prowadzenie wielogodzinnej operacji.

 

 

Szkolenie Search & Rescue w SNH Drones

Program naszego kursu Misje SAR – Poszukiwanie i ratownictwo z drona został opracowany przez specjalistów i stawia nacisk na poznanie najnowszych rozwiązań technicznych w tej dziedzinie. Pilot drona to niezwykle istotny członek zespołu poszukiwawczo-ratowniczego, dlatego nasze szkolenie służy kompleksowemu przygotowaniu do uczestnictwa w tej roli w misjach Search & Rescue.

Program składa się z części teoretycznej i praktycznej, podczas których nauczysz się m.in. efektywnego wykorzystania sprzętu BSP i oprogramowania podczas misji, podstaw pierwszej pomocy, organizacji działań służb oraz taktyk stosowanych podczas poszukiwań.

Jesteś zainteresowany? Szczegółowy program szkolenia znajdziesz na poświęconej mu stronie: Misje SAR – Poszukiwanie i ratownictwo z drona. Możesz także skontaktować się z naszym zespołem, aby zapytać o dostępne opcje dofinansowania kursu.

Obejrzyjcie nasz film i sami zobaczcie, jak to wygląda w SNH Drones!  📢  ⬇️