Najczęstsze usterki dronów – w jaki sposób ich unikać i jak naprawiać

Awaria drona to dokuczliwy problem. Amatorom może popsuć dobrą zabawę, a tym, którzy używają platform profesjonalnych – skomplikować pracę. Oczywiście usterki się zdarzają i trzeba się z tym liczyć. Jednak w tym artykule wyjaśnimy, jak obchodzić się z maszyną, żeby unikać awarii, a także jak się zachować, gdy dojdzie do poważnej kolizji.

 

Wysokiej jakości sprzęt rzadziej ulega awariom

Niezawodność to jedna z cech dobrych bezzałogowców. Z tego względu w naszej ofercie znajdziesz wyłącznie wysokiej klasy drony renomowanych marek – DJI i Autel Robotics. Chociaż zakup półprofesjonalnej platformy to spora inwestycja, taka maszyna rzadko się psuje. Przejrzyj więc naszą ofertę dronów półprofesjonalnych i wybierz coś dla siebie.

Oczywiście nawet najlepszy sprzęt może ulec awarii. Dlatego w tym artykule omówimy często występujące usterki dronów i podpowiemy, jak dbać o maszynę, żeby uniknąć problemów. Chociaż treść skierowana jest przede wszystkim do początkujących, mamy nadzieję, że również doświadczeni operatorzy BSP znajdą tu coś dla siebie.

Jak usunąć najczęstsze usterki dronów

#1 Dron nie odpowiada

Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy:

 • Rozładowany akumulator drona uruchomił zabezpieczenie przed niskim napięciem
 • Niski poziom baterii nadajnika
 • Nadajnik nie jest odpowiednio sparowany z dronem
 • Drążki są ustawione w pozycji, która uniemożliwia uzbrojenie silnika

Jak usunąć usterkę?

 • Rozpocznij od naładowania akumulatora drona lub wymiany baterii w kontrolerze. Następnie przeprowadź parowanie urządzeń zgodnie z instrukcją obsługi. Po ustawieniu drążków w pozycji zerowej powinieneś bez trudu nawiązać komunikację z dronem.

#2 Dron nie reaguje na akcję kontrolera

Błąd komunikacji na linii dron – kontroler to bardzo frustrujący problem, na szczęście łatwy do rozwiązania. Możliwe przyczyny to:

 • Zbyt niskie napięcie w bateriach nadajnika
 • W pobliżu znajduje się inny nadajnik i wywołuje zakłócenia
 • Niekompletne wysunięcie anteny

Jak usunąć usterkę?

 • Podobnie jak w przypadku usterki #1, rozpocznij od wymiany baterii w nadajniku. Sprawdź też, czy antena jest w pełni rozciągnięta i spróbuj przenieść się w inne miejsce, wolne od zakłóceń.

#3 W czasie zawisu dron ucieka w jedną ze stron

Takie zachowanie zwykle oznacza, że urządzenie nie jest prawidłowo skalibrowane.

Jak usunąć usterkę?

 • Przeprowadź ponowną kalibrację drona. Wykorzystaj trymer, aby skorygować jego pozycję względem podłoża. Więcej informacji o procesie kalibracji znajdziesz w instrukcji obsługi bezzałogowca.

#4 Dron przewraca się bezpośrednio po starcie

Przewracanie się drona po starcie prawdopodobnie powodują źle zamontowane skrzydła. Może po prostu zamieniłeś je miejscami.

Jak usunąć usterkę?

 • Sprawdź, czy śmigła są prawidłowo zamocowane. Komplet A musi być założony do silników A, natomiast B – do B.

#5 Zakłócenia w czasie lotu do przodu.

Jeżeli lot do przodu (headless) nie działa właściwie, może to być wywołane rozkalibrowanym sprzętem. Elektronika nie lubi wstrząsów, więc jeśli miałeś kilka kolizji, mogą pojawić się zakłócenia.

Jak usunąć usterkę?

 • Ponowna kalibracja drona powinna w zupełności wystarczyć.

#6 Dron nie wraca do punktu startu w trybie RTH

Funkcja Return-To-Home wykorzystuje moduł GPS. W momencie startu dron zapisuje swoje współrzędne. Jeśli po uruchomieniu trybu RTH maszyna wraca do innego miejsca, może się okazać, że zgubił zasięg GPS.

Jak usunąć usterkę?

 • Niekiedy taki problem pojawia się w czasie lotu w mocno zurbanizowanym terenie, na którym sygnał GPS może zostać zakłócony. Przetestuj funkcję RTH poza miastem. Jeśli to nie pomoże, być może nadajnik jest uszkodzony i trzeba skorzystać z pomocy serwisu.

Jak zapobiegać usterkom dronów?

Wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego pewnych działań należy unikać. Dzięki temu nie będziesz zmuszony korzystać z usług serwisu. Jak uniknąć niepotrzebnych problemów?

 • Zabawę dronem rozpocznij od rzetelnego zapoznania się z instrukcją obsługi i filmami instruktażowymi producenta. Uwierz nam, że stosowanie się do tego, co jest zapisane w instrukcji, może zaoszczędzić sporo nerwów!
 • Unikaj latania w zamkniętych pomieszczeniach. Telewizory, radio lub duży sprzęt nagłaśniający generują pole elektromagnetyczne, które może rozkalibrować delikatny kompas drona i zaburzyć pracę modułu GPS.
 • Unikaj latania w zatłoczonej przestrzeni powietrznej. Tam, gdzie latają inne drony, łatwo o kolizję. Poza tym na otwartej przestrzeni ryzyko uderzenia w przeszkodę jest minimalne. To ważne szczególnie wtedy, gdy nie masz jeszcze dużego doświadczenia w pilotażu.
 • Dbaj o pełne naładowanie akumulatora. Pełna bateria pozwoli Ci cieszyć się każdą chwilą w powietrzu bez obawy o to, że po chwili włączy się funkcja RTH. Pamiętaj, że z czasem wydajność akumulatorów spada. Warto więc mieć ze sobą zapasowe baterie.

Co robić, kiedy doszło do upadku lub kolizji?

Upadek lub kolizja są zwykle poważniejsze w skutkach niż zwykła awaria. Jeśli Twój statek miał bliskie (i twarde) spotkanie z innym obiektem, zastosuj nasze podpowiedzi:

 • Zlokalizuj drona, wyłącz go i odepnij złącze akumulatora.
 • Usuń zanieczyszczenia. Obejrzyj drona z każdej strony, wytrzepując piach i inne zabrudzenia. Następnie obróć statek do góry nogami i zakręć śmigłami, aby wyleciały resztki zanieczyszczeń.
 • Jeśli masz taką możliwość, przedmuchaj obudowę sprężonym powietrzem lub swoimi ustami.
 • Upewnij się, że śmigła nie są połamane ani popękane i że nie mają luzów. Uszkodzone należy wymienić przed kolejnym startem drona.
 • Sprawdź całe urządzenie pod kątem pęknięć i zarysowań.
 • Na koniec przyjrzyj się złączu baterii i sprawdź, czy nie uległo uszkodzeniu mechanicznemu.

Nie każda kolizja oznacza zniszczenie drona. Nieraz sprzęt wychodzi z takich sytuacji bez szwanku. Gdybyś jednak zauważył poważne uszkodzenia obudowy lub brak niektórych elementów, konieczna będzie wizyta w autoryzowanym serwisie

Usługa DJI Care – program serwisowy, który warto wykupić

DJI Care Refresh to popularna wśród profesjonalistów usługa ubezpieczeniowa. Wykupienie rocznego bądź dwuletniego planu ochrony serwisowej pozwala skorzystać z dwóch odpłatnych napraw lub wymiany uszkodzonego statku. DJI Care Refresh obejmuje wszystkie ważne podzespoły drona, a w przypadku szkody całkowitej użytkownik otrzymuje nową jednostkę. Plan DJI Care Refresh możesz kupić u nas w formie wygodnego kodu elektronicznego do samodzielnej aktywacji.

Mamy nadzieję, że Twoja przygoda z dronami będzie bezstresowa – wolna od usterek, awarii czy kolizji. Jeśli jednak zdarzy się coś nieprzewidzianego, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Pamiętaj też, jak duże bezpieczeństwo zapewnia ochrona serwisowa z planem DJI Care Refresh.

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług serwisowych? Nie wahaj się do nas napisać lub zadzwonić – specjaliści SNH Drones chętnie udzielą więcej informacji.