Jak zrobić dobre zdjęcie z drona – wskazówki dla początkujących

Świat fotografii z drona jest fascynujący! Jesteś początkującym entuzjastą, a może masz już trochę doświadczenia w lataniu? Pomożemy Ci odkryć tajniki tworzenia niesamowitych zdjęć z powietrza. Przeczytaj i wypróbuj nasze podpowiedzi!

Podstawowe wskazówki dotyczące fotografii z drona

Zanim ruszysz na podbój nieba, poświęć czas na zapoznanie się z możliwościami i ograniczeniami swojego drona. Żeby rozpocząć naukę metod tworzenia zdjęć z powietrza, zobacz, jak działa platforma, z której korzystasz. Weź pod uwagę przede wszystkim:

 • Stabilność lotu.Upewnij się, że dron utrzymuje stabilność w locie. Pozwoli Ci to uzyskać ostre i klarowne zdjęcia.
 • Kompozycja kadru. Zwróć uwagę, jak przebiega kadrowanie i ustawienie obiektu widzianego z powietrza. Wypróbuj również opcję tworzenia ujęć panoramicznych.
 • Ruch kamery.Eksperymentuj z ruchem kamery, takim jak powolne zbliżanie się lub oddalanie od obiektu. Takie manewry nadają zdjęciom dynamiki.

Upewnij się, że znasz prawne regulacje dotyczące lotów w danym obszarze i zawsze ich przestrzegaj. Sprawdź, czy nie musisz zgłosić lotu w specjalnej aplikacji.

 

 

Jak zrobić dobre zdjęcie z drona – 5 podpowiedzi

Drony umożliwiają tworzenie niezapomnianych zdjęć z powietrza. Przed wzniesieniem się w niebo, koniecznie poznaj prezentowane przez nas techniki i metody, które pozwolą Ci osiągnąć mistrzostwo.

#1 Wybierz dobrą lokalizację

Niezależnie od tego, czy planujesz uchwycić piękno natury, architektoniczne cuda czy intrygujące ujęcia miejskie, wybór lokalizacji ma ogromne znaczenie.

Niektórzy uważają nawet, że na efekt wow w 70% wpływa miejsce, w którym zrobiono zdjęcie, a sam fakt użycia bezzałogowca to pozostałe 30%. Jeśli tak jest, wyjazdu w plener nie pozostawiaj przypadkowi. W internecie lub na grupach w social mediach znajdziesz podpowiedzi, co warto fotografować w Twojej okolicy.

#2 Poluj na złote godziny

Kiedy planujesz loty dronem, zwróć uwagę na porę dnia. Czas tuż po wschodzie i tuż przed zachodem słońca to tzw. złote godziny. To najlepszy moment na robienie zdjęć. Światło jest wtedy bardzo dobre, co wpływa na kolory i atmosferę zdjęć. Fotografowanie w tych warunkach nada Twoim ujęciom niepowtarzalny charakter.

#3 Reaguj na zmieniające się oświetlenie

Pilotując drona, unikaj fotografowania pod światło. Obserwuj też, jak zmieniające się oświetlenie wpływa na kształt obiektu, który fotografujesz. To może pomóc odkryć nowe, fascynujące detale. Wykorzystaj funkcję HDR (High Dynamic Range), która pozwala uchwycić jak najwięcej detali, zarówno w mocno oświetlonych, jak i w cieniach.

#4 Dostosuj czas naświetlania

Wysoka wartość ISO (czas naświetlania) może powodować szumy i zniekształcenia, które psują efekt, dlatego przyzwyczaj się do używania niższych ISO. Chociaż takie podejście może wymagać ręcznej regulacji ustawień, jest to niewielka cena za doskonałą jakość.

Gdy latasz w miejscach kiepsko oświetlonych, spróbuj wydłużyć czas naświetlania lub bardziej otworzyć przysłonę, aby uzyskać więcej światła przy niskim ISO.

A co wtedy, gdy chcesz osiągnąć efekt artystycznego rozmycia? Wybierz dłuższy czas naświetlania. Będziesz potrzebował filtra ND, zwłaszcza w ciągu dnia. Filtr ND pozwala na kontrolowanie ilości docierającego światła do matrycy, co jest kluczowe przy dłuższych czasach naświetlania.

#5 Zapisuj zdjęcia w formacie RAW

Fotografując z drona, najlepiej jest używać formatu RAW. Chociaż format JPEG ma swoje zalety, format RAW oferuje znacznie większą elastyczność. W czasie postprodukcji ułatwia manipulowanie kolorami i ekspozycją oraz wydobywanie detali z obszarów o zbyt dużym oświetleniu lub zacienionych.

W przypadku dronów format RAW ma jeszcze jedną zaletę. Większość BSP ma kamery o rozdzielczości 12 MP, a zdjęcia w formacie RAW nie są kompresowane, więc zachowują więcej szczegółów.

#6 Zadbaj o kompozycję

Kompozycja to inaczej układ elementów na fotografii. Dobra kompozycja jest znacznie ważniejsza niż sprzęt – to podstawa dobrych zdjęć. Profesjonalni fotografowie, podobnie jak artyści, korzystają z rozmaitych technik kompozycyjnych.

Jeśli interesujesz się fotografią z powietrza, na początek wypróbuj dwie techniki:

 • Centrum. Najważniejszy obiekt umieść w środku obrazu.
 • Zasada trójpodziału. Obraz podziel na dziewięć równych części. Najważniejszy obiekt umieść na przecięciu lub wzdłuż linii.

#7 Wykaż się kreatywnością

Fotografowanie z drona to nie tylko szansa na ciekawe ujęcia, ale również zabawa w odkrywanie nowych perspektyw. Bądź kreatywny i eksperymentuj z różnymi kątami, planami i stylami. Wykorzystaj możliwości kamery panoramicznej lub skoncentruj się na kształtach, liniach i kontrastach w otoczeniu. Innymi słowy, znajdź swój własny, wyjątkowy styl.

 

 

Jakiego drona wybrać, aby zrobić dobre zdjęcia?

Większość dronów rekreacyjnych ma małe matryce o ograniczonej dynamice, co wpływa na sposób rejestrowania rozpiętości tonalnej na zdjęciach. Oznacza to, że utrzymanie zarówno jasnych, jak i ciemnych obszarów na zdjęciu może stanowić wyzwanie.

Jednak w naszej ofercie znajdziesz półprofesjonalne i profesjonalne platformy, przeznaczone dla doświadczonych fotografów. Na szczególne uznanie zasługują:

 • DJI Mavic Air 2. Jego ½-calowy sensor CMOS Sony IMX586 ma odmienny układ czteropikselowych klastrów, które zostały pokryte identycznym filtrem barwnym, co skutkuje lepszą jakością zdjęć w trybie HDR.
 • DJI Mavic 2 Pro. Dron ma wbudowany posiada trzyosiowy gimbal z kamerą Hasselblad i 1-calowym czujnikiem CMOS oraz obiektywem F2.8 EQV 28mm, pozwalającym na robienie zdjęć 12MP.
 • Autel EVO Nano+ StandardPlatforma jest wyposażona w 1/1,28-calowy czujnik CMOS zdolny do wykonywania zdjęć o rozdzielczości 50 MP. Umożliwia to uchwycenie imponujących szczegółów i kolorów na zdjęciach z powietrza.
 • Autel EVO Lite+ Premium. Dzięki czujnikowi obrazu CMOS o rozmiarze 1 cala oraz zaawansowanemu algorytmowi światła księżyca, drona Autel jest w stanie utrwalać wyjątkowo wyraziste i realistyczne szczegóły w warunkach nocnych. Oferuje również funkcje balansu kolorów, HDR i usuwania mgły.

Ostatecznie wybór zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji, a także dostępnego budżetu, ale jedno jest pewne – każde z tych urządzeń stanowi solidne rozwiązanie dla miłośników fotografii dronem.

 • Potrzebujesz pomocy w wyborze drona do fotografii? Skontaktuj się z naszym Działem Sprzedaży – doświadczeni piloci BSP chętnie Ci pomogą!

SNH Drones Mavic 2 Pro

 

Fotografia dronem a niezbędne uprawnienia

Nie wystarczy wiedzieć, jak robić wspaniałe zdjęcia z drona. Co wtedy, gdy chcesz wykorzystywać BSP do celów komercyjnych lub latać nad obszarami, gdzie przebywają ludzie? Potrzebujesz odpowiedniego szkolenia i certyfikatu UAVO.

To obowiązkowy dokument, który gwarantuje, że rozumiesz zasady lotu i potrafisz operować pojazdem latającym w sposób odpowiedzialny. Korzystając z oferty naszego ośrodka szkoleniowego, możesz zostać specjalistą w dziedzinie lotów BSP i uzyskać certyfikat UAVO!

 • Chcesz wiedzieć więcej o uprawnieniach dla pilotów BSP? Zajrzyj do zakładki Szkolenia dronowe.

Praktyka czyni fotografa

Fotografowanie z drona to pasjonujący świat pełen możliwości. Pamiętaj, że zdobywanie umiejętności wymaga czasu i praktyki. W miarę zgłębiania tajników tej sztuki zyskasz coraz większą pewność siebie.