Jak przygotować się do pierwszego lotu dronem?

Zakup drona to dla wielu spełnienie marzeń. Z bezzałogowcem możesz robić wyjątkowe ujęcia i realizować swoje pasje.  Pilotowanie drona jest również świetną zabawą, która z czasem może się przerodzić w profesjonalną pracę zarobkową. Jednak zanim do tego dojdzie, najpierw musisz opanować podstawy sterowania tym urządzeniem. Sprawdź, jak się przygotować do pierwszego lotu dronem! 

 

Kto może latać dronem o wadze do 250 gramów?

Dron to bezzałogowy statek powietrzny, który może być wyposażony w kamerę do kręcenia filmów i robienia zdjęć. Operatorem drona       o wadze nieprzekraczającej 250 gramów, może zostać każda osoba, która ukończyła 14. rok życia lub znajduje się pod nadzorem osoby dorosłej.

Jeśli będziesz używać platformy wyłącznie do celów prywatnych, to nie musisz ubiegać się o specjalne uprawnienia. W takim wypadku będziesz zobowiązany jedynie do przestrzegania poniższych zasad.

 • Dron musi się znajdować cały czas w polu Twojego widzenia.
 • Lot musi się odbywać w odległości co najmniej 30 m od innych osób.
 • Lot nie może się odbywać nad obszarami, które są objęte zakazem lotów. Wykaz wszystkich miejsc objętych zakazem znajdziesz na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jednocześnie musisz pamiętać, że każdy dron wyposażony w kamerę podlega obowiązkowi rejestracji, i to niezależnie od tego, do jakich celów będziesz go używać. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz wszystkie informacje.

 

Jak zarejestrować drona?

Zarejestrowanie drona jest proste i nie zajmie Ci dużo czasu. Ten obowiązek spoczywa na osobach, które latają dronem o masie startowej wyższej niż 250 g lub jakimkolwiek innym dronem wyposażonym w urządzenie rejestrujące.

Rejestracji możesz dokonać na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, korzystając z dedykowanego systemu elektronicznego. Otrzymany w ten sposób numer operatora musisz umieścić na dronie. W tym celu możesz przykleić

do urządzenia wydrukowaną kartkę z numerem lub zalaminowaną etykietę.

Warto również pamiętać, że latanie dronem o masie startowej wyższej niż 250 g wymaga posiadania odpowiedniej licencji. Jeśli chcesz wiedzieć, jak ją uzyskać, odwiedź zakładkę Szkolenia. Licencja jest obowiązkowa również wtedy, gdy dron będzie Ci służył do celów komercyjnych.

Jak się przygotować do pierwszego lotu dronem – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Gdy już uporasz się ze wszystkimi formalnościami, będziesz mógł w spokoju przygotować się do pierwszego lotu. Na początku zastanów się, gdzie możesz bezpiecznie uczyć się obsługi drona. Do tego celu najlepiej wybrać otwartą przestrzeń, znajdującą się z dala od:

 • ruchliwych dróg,
 • wysokich drzew,
 • linii energetycznych,
 • zaludnionych miejsc,
 • jezior i rzek,
 • miejsc publicznych,
 • terenów mieszkalnych.

Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie pogody. Naukę najlepiej rozpocząć w bezwietrzny i słoneczny dzień w godzinach rannych lub popołudniowych, ponieważ wtedy zwykle jest najlepsze światło.

Przed uruchomieniem urządzenia koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta. W szczególności warto sprawdzić czas działania baterii. Dron na jednym ładowaniu może latać przez 20-30 minut w zależności od posiadanego modelu. Dlatego dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą zapasowej baterii (sprawdź baterie do drona w naszym sklepie).

Jak sterować dronem?

Jeśli planujesz użyć drona po raz pierwszy, to na pewno zastanawiasz się, jak się nim steruje. Obsługa BSP jest bardzo intuicyjna. Jednak, aby opanować płynne latanie, trzeba dużo ćwiczyć. Pamiętaj, że przed każdym uruchomieniem BSP trzeba dokładnie sprawdzić jego stan techniczny.

Dokładnie zapoznaj się z budową używanego modelu i samego kontrolera. Poszczególne urządzenia mogą się nieznacznie między sobą różnić, jednak zwykle kontroler składa się z kilku elementów.

 • Lewy drążek pracujący w systemie góra dół i służy do ustawiania wysokości lotu.
 • Lewy drążek przesuwający się w prawo i w lewo służy do obracania drona.
 • Prawy drążek pracujący w systemie góra dół służy do wyznaczania kierunków lotu przód-tył.
 • Prawy drążek przesuwający się w prawo i w lewo służy do wyznaczania kierunków lotu prawo-lewo.

Na początku wszystkie ruchy warto wykonywać bardzo powoli i ostrożnie, aby przypadkowo nie doprowadzić do upadku drona  z dużej wysokości lub zderzenia z przeszkodą.

 

 

Jak wybrać drona dla osoby początkującej?

Zakup pierwszego drona powinien być bardzo przemyślany. Jeśli szukasz urządzenia, dzięki któremu szybko opanujesz tajniki sterowania BSP, to koniecznie odwiedź nasz sklep i sprawdź ofertę modeli półprofesjonalnych. W asortymencie znajdziesz doskonałe jednostki z serii DJI Mavic.

Początkującym z pewnością przypadnie do gustu model DJI Mavic Mini, wyposażony w liczne funkcje ułatwiające pilotowanie. Dzięki temu platforma ta świetnie nadaje się dla osób, które nie mają dużego obycia z BSP.

Do swojego pierwszego drona warto też dobrać akcesoria, które ułatwią Ci sterowanie platformą. W naszym sklepie znajdziesz wygodne plecaki, wysokiej jakości kamery, dodatkowe filtry, maty do lądowania, a nawet specjalne osłony na śmigła. Bardzo dobrym pomysłem będzie również zakup zestawu akcesoriów do posiadanego przez Ciebie drona. Mając taki zestaw, będziesz przygotowany na każdą sytuację.

Latanie dronem jest przyjemne i fascynujące, ale wiąże się też z ogromną odpowiedzialnością. To niepozorne urządzenie może stanowić poważne zagrożenie dla ruchu drogowego lub osób postronnych. Podstawą udanego lotu będzie odpowiednie przygotowanie, znajomość przepisów i dobór sprawdzonego sprzętu. Gdy już opanujesz technikę latania, będziesz mógł z powodzeniem wykorzystać swojego drona do realizacji wielu ambitnych projektów.

Już niedługo na naszym blogu ukaże się poradnik „Jak wybrać odpowiedni model drona dla początkujących?” Zaglądaj do nas regularnie i poczuj radość, jaką daje pilotowanie drona!