Jak dbać o drona – zasady prawidłowej konserwacji BSP

Niedawno kupiłeś swojego pierwszego drona? A może zainwestowałeś w profesjonalny sprzęt, który przyda Ci się w pracy? Jakkolwiek było, pamiętaj, że drony to urządzenia wymagające odpowiedniej konserwacji. Jeśli mają działać bez zarzutu, trzeba o nie we właściwy sposób dbać i utrzymywać w dobrym stanie. Przeczytaj, jak to zrobić!

 

Regularnie kontroluj stan techniczny drona

Sprawdzenie stanu technicznego drona wymaga poświęcenia kilku minut, jednak czynność ta jest bardzo ważna. Wykonuj ją przed każdym lotem! Co obejmuje kontrola stanu technicznego drona?

 • W pierwszej kolejności przyjrzyj się częściom mechanicznym, aby upewnić się, że wszystkie podzespoły są we właściwym stanie.
 • Następnie sprawdź okablowanie i porty. Wtyczki powinny być na swoich miejscach, a kable – odpowiednio zabezpieczone.
 • Duże znaczenie ma także sprawdzenie poprawności działania programów sterujących i samego układu sterowania.
 • Przed włączeniem maszyny upewnij się, że akumulator jest naładowany do pełna.
 • Na koniec możesz przeprowadzić próbę lotu.

Dzięki trzymaniu się tej prostej checklisty zawsze będziesz mieć pewność, że dron jest w pełni sprawny i gotowy do każdej misji w powietrzu.

 

 

W jaki sposób i jak często czyścić drona?

Dokładne czyszczenie to klucz do długotrwałej, bezawaryjnej pracy sprzętu. Nowoczesne drony są wyposażone w silniki, czujniki, śmigła oraz systemy sterowania, które wymagają regularnego czyszczenia w celu zapewnienia optymalnej wydajności. Warto wyczyścić platformę po zakończeniu każdej misji.

Aby skutecznie wyczyścić drona, weź pod uwagę nasze podpowiedzi:

 • Najpierw upewnij się, że dron jest wyłączony, a akumulator i inne części zostały wyjęte.
 • Następnie przetrzyj zewnętrzną część drona miękką szmatką zamoczoną w roztworze ciepłej wody i łagodnego detergentu. Pamiętaj – nigdy nie używaj silnych środków chemicznych ani materiałów ściernych, które mogłyby uszkodzić powierzchnię obudowy.
 • Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie śmigła i układu napędowego. Sprawdź, czy nie osadził się na nich piasek, kurz lub brud, który mógłby mieć wpływ na działanie napędu. Również w tym przypadku wystarczy posłużyć się miękką szmatką i łagodnym detergentem.
 • Na koniec wyczyść pozostałe podzespoły drona. Żeby zadbać o swoje urządzenie, usuń zanieczyszczenia, które mogły się znaleźć na antenach, przyciskach i powierzchni czujników.

Na czym polega konserwacja drona?

Konserwacja jest czymś innym niż regularne czyszczenie. Czynności konserwacyjne trzeba wykonywać po to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych usterek. Ponadto prawidłowo przeprowadzona konserwacja pozwala wcześnie wykrywać problemy i szybko je usuwać.

Jako pilot BSP możesz wiele zrobić, żeby zadbać o konserwację swojego urządzenia. Oto kilka praktycznych podpowiedzi:

 • Ramiona. Na ich końcu umieszczone są śmigła. Skontroluj, czy łączenia ramion nie są popękane lub uszkodzone. Wystarczy, że przytrzymasz każde z ramion i delikatnie potrząśniesz. Ramiona muszą być dokręcone zgodnie ze wskazaniami producenta – bez używania nadmiernej siły, aby nie poluzować tulei i przegubów.
 • Podwozie. Również tu od czasu do czasu trzeba sprawdzić tuleje łączące elementy. Przyjrzyj się temu, czy na podwoziu nie powstały uszkodzenia lub pęknięcia. Upewnij się też, że śruby podstawy są mocno przykręcone. To samo można powiedzieć o gumowych, antypoślizgowych nóżkach. Sprawdź, czy są w dobrym stanie. Skontroluj, czy podwozie jest wypoziomowane.
 • Silnik. Konserwacja silnika obejmuje sprawdzenie, czy na nim lub na przewodach nie pojawiły się ślady rdzy. Jeśli pozwala na to instrukcja obsługi, użyj preparatu wielofunkcyjnego, żeby nasmarować silnik.
 • Baterie. Jeśli zauważysz ogniska korozji, jak najszybciej je usuń. Rdza stawia znaczny opór elektryczny. W czasie konserwacji przyjrzyj się też wspornikowi baterii. Powinien być czysty, bez śladów wycieku.
 • Gimbal i kamera. Sprawdź, czy stabilizator obraca się bez żadnych problemów. Soczewkę kamery możesz czyścić ściereczką z mikrofibry i delikatnym detergentem.

Jeśli regularnie używasz BSP, warto chociaż raz w miesiącu zarezerwować czas na dokładną konserwację maszyny.

 

Co zrobić, gdy trzeba wymienić podzespoły drona?

Wymiana podzespołów elektronicznych to nie lada wyzwanie, szczególnie dla początkujących. Jeśli planujesz skomplikowaną rozbudowę platformy lub nie czujesz się na siłach, aby działać samodzielnie, skorzystaj z usług profesjonalnego serwisu. Najczęściej wymieniane części to akumulatory, śmigła, silniki i elementy sterujące lotem. Wszystkie te komponenty należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.

Po zakończeniu prac serwisowych upewnij się, że dron działa prawidłowo. Jeśli wszystko jest w porządku, znów możesz wykorzystywać go celach zawodowych lub rekreacyjnych.

 

Zadbaj o drona z dodatkowymi akcesoriami

Żeby uniknąć uszkodzenia drona i ułatwić sobie późniejszą konserwację, podejmij pewne środki ostrożności. Dobrym pomysłem jest zamówienie w naszym sklepie dedykowanej walizki do przechowywania i transportu. Przechowując sprzęt w walizce, chronisz go przed zabrudzeniem i wstrząsami.

Spośród różnych akcesoriów doświadczeni piloci najchętniej korzystają z dodatkowych baterii. Baterie drona z biegiem czasu się zużywają i należy je regularnie wymieniać. Możesz się na to przygotować i zawczasu zamówić w naszym sklepie zapasowe akumulatory.

Jak widzisz, czyszczenie i konserwacja drona wcale nie są trudne! Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom poradzisz sobie bez trudu. Pamiętaj, że regularne dbanie o urządzenie naprawdę się opłaca – sprawny dron posłuży Ci przez długie lata jako narzędzie do pracy i zabawy.