Fotogrametria
Co to jest ortofotomapa?
Jest to przetworzone zdjęcie lotnicze, które zostało dopasowane do jednolitej skali i wpasowane w punkty osnowy geodezyjnej.
Do czego możemy wykorzystać ortofotomapę?
Ortofotomapy mają dziesiątki zastosowań i są wykorzystane w wielu branżach takich jak:
- Geodezja – narzędzie do sporządzania i aktualizowania map,
- Leśnictwo i rolnictwo – narzędzie do zarządzania terenem, szacowanie szkód, określanie kondycji roślin,
- Budownictwo – narzędzie do planowania przestrzennego, projektowania infrastruktury, dokumentacji postępów budowy, inwentaryzacji obiektów.
Dokładność
Nasze ortofotomapy powstają z dokładnością nawet do 1 cm na pixel – w zależności od przeznaczenia końcowego. Tak duża dokładność nie jest możliwa do osiągnięcia na zdjęciach satelitarnych, ani wykonanych z samolotu załogowego. Dodatkowo dzięki stosowaniu zaawansowanych technologii GPS RTK (Real-Time Kinematic), PPK (Post-Processed Kinematic) oraz fotopunktów jesteśmy w stanie z kilkucentymetrową dokładnością umieścić ortofotomapę w wybranym układzie współrzędnych.
Prawdziwa ortofotomapa
Standardowo dostarczane ortofotomapy poprawnie prezentują tylko obiekty na poziomie gruntu. Wyższe obiekty – takie jak budynki ulegają zniekształceniu – są pochylone lub ich wierzchołek jest przesunięty. Im wyższy jest obiekt tym większe jest zniekształcenie. Przyczyną powstania takiego problemu jest wykonywanie zdjęć w rzucie środkowym.
Nasze ortofotomapy są prawdziwymi ortofotomapami – to znaczy, że obiekty, które wystają ponad powierzchnię ziemi nie ulegają zniekształceniu – zakrzywieniu lub przesunięciu. Zdjęcia są wykonywanie w rzucie ortogonalnym, czyli prostopadłym do fotografowanej płaszczyzny. Takie działanie znacząco zwiększa ich użyteczność i pozwala na pomiary rzeczywistych wartości obiektów znajdujących się powyżej poziomu gruntu.
Modele 3D i chmury punktów
Co to jest model 3D?
Jest to wytworzona na podstawie zdjęć lub skanu, gęsta chmura punktów, która w procesie obróbki przez specjalistyczne oprogramowanie jest łączona w siatkę trójkątów tworząc model trójwymiarowy.
Do czego możemy wykorzystać model 3D oraz chmurę punktów?
Modele 3D oraz chmury punktów są wykorzystywane do:
• Pomiarów powierzchni krzywych – obliczanie powierzchni dachu –
na przykład w celu sprawdzenia rentowności inwestycji w panele fotowoltaiczne,
• Pomiarów objętości – obliczanie objętości hałd oraz wyrobisk,
• Dokumentacji stanu budynków,
• Wizualizacji obiektów – przeprowadzanie wirtualnych spacerów dookoła budynku, wizualizacja aktualnego stanu inwestycji,
• Inspekcji powykonawczych – analiza poprawności wykonania inwestycji przez wykonawcę.
Numeryczne modele terenu
Co to jest numeryczny model terenu (NMT) oraz numeryczny model pokrycia terenu (NMPT)?
NMT – numeryczny model terenu (ang. DTM – Digital Terrain Model) jest numeryczną reprezentacją terenu umożliwiającą określenie wysokości dowolnego punktu (w określonym obszarze), odtworzenie kształtu powierzchni terenu. NMPT – numeryczny model pokrycia terenu (ang. DSM – Digital Surface Model) jest numeryczną reprezentacją terenu wraz z obiektami wystającymi ponad tę powierzchnię takimi jak: budynki, drzewa, mosty i inne elementy infrastruktury.
Do czego możemy wykorzystywać NMT oraz NMPT?
Numeryczne modele terenu (NMT) oraz numeryczne model pokrycia terenu (NMPT) są wykorzystywane na przykład do:
- Analizy terenowej na potrzeby inwestycji,
- Analizy brzegowej rzek, wałów oraz zbiorników wodnych,
- Lokalizacji nierówności wymagające prac ziemnych.
Czas realizacji to nawet 2 dni robocze!