Spis treści:
Jak wybrać drona do filmowania i zdjęć?
Filmowanie i robienie zdjęć z drona to atrakcyjna opcja dla tych, którzy chcą tworzyć efektowne materiały. Przed zakupem urządzenia warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i umiejętności. Pozwoli to wybrać model, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Większość dronów oferuje zaawansowane rozwiązania, które w pełni wykorzystać może tylko umiejętny operator. Jakie zatem platformy wybrać, aby cieszyć się wysokiej jakości fotografiami i filmami z powietrza?
Wybór drona do filmowania i zdjęć – od czego zacząć?
Przed każdym większym zakupem warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz dostępny budżet. Potrzeby, w zależności od zainteresowań operatora, mogą być bardzo zróżnicowane. Na początku warto sobie uświadomić, że dron idealny do filmowania nie zawsze będzie najlepszym wyborem do robienia zdjęć. Dlatego na początkowym etapie niezbędne jest ustalenie swoich priorytetów. Gdy już je poznamy, pozwoli to na zakup modelu, który trafi w nasze osobiste potrzeby.
Drony do zdjęć – o tym warto pamiętać
Przy wyborze drona do zdjęć przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Mają one wpływ na jakość tworzonych zdjęć, ale również cenę i zaawansowanie techniczne maszyny.
Jakość zamontowanej kamery
To przede wszystkim kamera odpowiada za efekty i jakość materiałów. Parametry takie jak rozdzielczość, wielkość matrycy, czy zakres dynamiczny wpływają na jakość ujęć z powietrza. Im większa matryca, tym więcej światła do niej wpada. Pozwala to na robienie zdjęć bez szumów nawet po zmroku.
Pozycjonowanie i stabilizacja sprzętu
Dobre pozycjonowanie pozwoli na uchwycenie interesującego i poprawnego technicznie kadru. Użytkowanie kamery z gimbalem, czyli urządzeniem, które odpowiada za izolację kamery od wszelkich drgań, pozwala osiągnąć wysoką jakość i szczegółowość obrazu.
Stabilizacja w trzech osiach jest właściwie niezbędna, by maszyna poradziła sobie w razie nagłych podmuchów wiatru, czy ze zmianą kierunku lotu. Co ciekawe, czynnik ten jest jednak ściśle powiązany z wagą naszego bezzałogowca.
Dron przeznaczony do profesjonalnych zdjęć waży zazwyczaj nieco więcej niż popularne lekkie modele do 249 gramów. W kwestii wagi należy jednak zachować rozsądek, bo mobilność, którą może ograniczyć wyższa waga bezzałogowca, również wpływa na wykonywanie zdjęć.
Format zapisywanych zdjęć
Jest niezwykle istotny zwłaszcza dla osób, które planują zająć się fotografią z drona komercyjnie. Do niedawna jedynym obsługiwanym przez oprogramowanie formatem zdjęć był JPEG, który nieszczególnie nadaje się do obróbki, ze względu na sporą stratę jakości i szczegółów obrazu przy kompresji.
Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest opcja zapisywania zdjęć w formacie RAW lub DNG. Znaczna większość osób zajmujących się fotografią z drona, czy to amatorsko, czy profesjonalnie, korzysta z programów do edycji grafiki. Dzięki wysokiej jakości zdjęć zapisanych w tych formatach możliwa jest korekcja kolorów, retusz, czy dodawanie efektów specjalnych.
Dzięki pomocy programów graficznych, takich jak Adobe Lightroom czy Photoshop, możemy stworzyć efekt, który na długo pozostanie w pamięci.
Tryby fotografowania
Są niesamowitym ułatwieniem przy robieniu zdjęć z drona. Inteligentne tryby fotograficzne rozpoznają sceny i optymalizują do nich parametry kamery.
Dowiedz się jakie tryby fotografowania są dostępne w interesującym cię modelu bezzałogowca. Jednym z bardziej efektownych i powszechnie używanych trybów jest tryb zdjęć panoramicznych, które pozwalają na robienie sekwencji zdjęć w interwale czasowym.
Tryby fotografowania oczywiście różnią się w zależności od modelu maszyny oraz poziomu zaawansowania kamery i oprogramowania.
Drony do filmowania – zasady wyboru
Tak jak wspominaliśmy wyżej, nie każdy dron dedykowany do filmowania sprawdzi się w fotografii. Ta sama reguła działa także w drugą stronę i nie każdy model wykonujący efektowne zdjęcia będzie nagrywał wysokiej jakości filmy.
Zastanawiając się nad dronem przeznaczonym typowo do filmowania, przede wszystkim zwróć uwagę na jego wyposażenie, łatwość obsługi oraz poziom swoich umiejętności. Planując zakup, warto rozważyć również kilka technicznych czynników, które sprawią, że nasze ujęcia z lotu ptaka będą najwyższej jakości.
Stabilizacja urządzenia i bezpieczeństwo lotu
Stabilność lotu oraz jego bezpieczeństwo są kluczowe, gdy zależy nam na płynnych i profesjonalnych nagraniach. Świetnym wyborem będzie BSP wyposażony w automatyczną funkcję unikania przeszkód, czy powrót do punktu startowego w razie utraty sygnału.
Prosta obsługa i interfejs
Szczególnie przy nagrywaniu filmów z drona można docenić prostotę i intuicyjność obsługi urządzenia. Dodatkowym atutem są różne funkcje i tryby nagrywania filmów, które dostosują automatycznie ustawienia, do nagrywanego obrazu.
Jakość nagrywanego obrazu
W nagrywaniu materiałów filmowy to jakość obrazu odgrywa kluczową rolę. Dlatego warto wybrać drona z wysokiej jakości kamerą, zdolną do nagrywania w rozdzielczości co najmniej 4K. Im większa matryca i większa ilość megapikseli, tym lepsza będzie jakość nagrywanego obrazu. Warto również zapoznać się z innymi parametrami świadczącymi o jakości nagrywanego obrazu, m.in. ilości klatek na sekundę, rozdzielczości, czy ISO.
Czas i zasięg drona
Wybór drona, który oferuje odpowiedni czas lotu oraz zasięg, pozwoli na ciekawsze ujęcia i większe możliwości jego wykorzystania.
Bez względu na poziom Twoich umiejętności, w naszej ofercie znajdziesz sprzęt, który pozwoli Ci wznieść fotografię i filmowanie na wyżyny! Sprawdź nasz sklep i wybierz coś dla siebie!