Zmiany w prawie dronowym. Jak przedłużyć ważność NSTS?

31 grudnia 2023 roku to ostateczny termin, aby złożyć oświadczenie o operacji zgodnej z wybranym scenariuszem NSTS. Tylko takie działanie umożliwi nam legalne i niezależne loty w ramach kategorii ,,szczególnej’’ przez najbliższe 2 lata. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak przejść przez ten proces szybko i bez potknięć.


 

 

Skąd takie zmiany – dlaczego moje uprawnienia stracą ważność?

Zgodnie z europejskimi przepisami, od 1 stycznia 2024 roku polskich pilotów dronów zaczną obowiązywać scenariusze standardowe (STS) opublikowane przez EASA – Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. Docelowo na terenie Unii Europejskiej STS zastąpi krajowe scenariusze standardowe, takie jak polski NSTS.

Nie oznacza to jednak, że w Nowy Rok obudzisz się bez uprawnień, często tak kluczowych dla wykonywanej przez Ciebie pracy czy Twojego biznesu. Mamy teraz świetny moment, by zacząć działać! Do końca roku trwa okres przejściowy dla NSTS, w ramach którego możesz złożyć oświadczenie pozwalające na latanie w kategorii szczególnej przez kolejne 2 lata. Warto zaznaczyć, że posiadacze NSTS, którzy złożą oświadczenie w terminie są w całkiem niezłej sytuacji – tylko oni będą mogli użytkować drony bez nadanej klasy (np. DJI Mavic Air 2, DJI Mavic 2 pro, DJI Matrice 300).

 

Czym różni się pilot BSP od operatora?

Różnica między tymi dwoma pojęciami jest kluczowa i pozwoli nam lepiej zrozumieć cały proces składania oświadczenia o operacji.

Piloci to osoby fizyczne – bezpośrednio za ,,sterami” bezzałogowego statku powietrznego. Operatorami mogą być osoby fizyczne lub prawne (np. instytucje publiczne, placówki naukowe czy firmy).

Jeżeli wykonujesz pracę pilota dla jednostki straży pożarnej i nie jesteś samozatrudniony, to właśnie ona będzie operatorem, a przypisany jej numer operatora znajdzie się na użytkowanym przez Ciebie dronie. Nasuwają się tutaj skojarzenia z rejestracją samochodową, jednak każdy dron należący do danego operatora posiada ten sam numer, w przeciwieństwie do firmowej floty samochodowej.

Jeżeli latasz dronem prywatnie to jesteś zarówno pilotem, jak i operatorem, a na stronie ULC posiadasz dwa profile – profil operatora i profil pilota. W każdym z nich pojawiają się charakterystyczne, ciemnozielone lub szare ,,kafelki”.

W profilu pilota ciemnozielony kolor mają te ,,kafelki’’ z uprawnieniami, które zdobyliśmy dzięki odbytym szkoleniom i zaliczonym egzaminom. Znajdziemy tam zarówno uprawnienia w kategorii otwartej (A1, A2, A3), jak i uprawnienia w kategorii szczególnej (STS-01, STS-02 oraz wszystkie NSTSy – od NSTS-01, aż po NSTS-09).

W profilu operatora znajdują się wyłącznie ,,kafelki’’ odnoszące się do NSTS. Nie dotyczą one już tylko zdobytych uprawnień, lecz idą o krok dalej – ciemnozielony kolor będą miały te NSTS, których wykonywanie zadeklarowaliśmy składając oświadczenie o operacji. Innymi słowy: poprzez te kolory ULC przyjmuje nasze operatorskie zobowiązanie, że będziemy wykonywać loty właśnie w takich kategoriach, w ramach naszej działalności prywatnej lub zawodowej. Oświadczenie o operacji jest formalnością, której musi dopełnić każdy pilot chcący latać w ramach NSTS.

 

Jak złożyć oświadczenie o operacji zgodnej z NSTS?

Jeżeli posiadasz już uprawnienia NSTS (uwaga: nie muszą być jeszcze widoczne w profilu pilota!) to cała procedura jest banalnie prosta:

1️⃣ Wejdź na https://drony.ulc.gov.pl/ i kliknij przycisk ,,Rejestracja i szkolenia”.

2️⃣ Zaloguj się na swoje konto w systemie ULC.

3️⃣ Kliknij okienko ,,Profil Operatora’’.

4️⃣ Po zjechaniu w dół, po prawej stronie ekranu zobaczysz opcje wyświetlane na kolorowych paskach. Wybierz opcję ,,Generuj oświadczenie o operacji w kategorii szczególnej’’.

5️⃣ Następnie wyświetli nam się lista kafelków oznaczających poszczególne NSTSy. Zaznaczamy ,,ptaszka’’ przy wybranych z nich (można też przy wszystkich). Po dokonaniu wyboru klikamy przycisk ,,Generuj oświadczenie”.

6️⃣ System sam wygeneruje dla nas ,,Oświadczenie o operacji’’. Znajduje się na nim numer operatora oraz nasze imię i nazwisko (lub nazwa firmy – jeśli to ona jest operatorem). Dodajemy jedynie datę i podpis.

7️⃣ Podpisane ,,Oświadczenie o operacji’’ musimy wysłać do ULC, by było ważne. Można to zrobić tradycyjnie, wysyłając je na adres ULC (Urząd Lotnictwa Cywilnego, ul. Marcina Flisa 2, 02-247 Warszawa) lub elektronicznie – przez ePUAP. Jeżeli nie wysyłałeś nigdy dokumentacji przez ePUAP, zachęcamy do zapoznania się z tą instrukcją.

Przy wysyłce ,,Oświadczenia o operacji” warto pamiętać o dwóch rzeczach:

  • Możliwość wysyłki przez ePUAP dotyczy wyłącznie obywateli Polski.
  • Przy wysyłce oświadczenia pocztą liczy się data wpływu do ULC, a nie stempel pocztowy. Data wpływu nie może być późniejsza niż 31.12.2023, więc warto zrobić to z wyprzedzeniem.

To już wszystkie kroki, które musisz zrobić, aby Twoje uprawnienia NSTS zachowały ważność przez kolejne 2 lata. Pamiętaj, że ważność oświadczenia o operacji możesz zawsze sprawdzić w profilu operatora.

 

Czy warto szkolić się w kategorii NSTS w obecnej sytuacji?

Oczywiście, że tak! Jak już wspominaliśmy, posiadacze uprawnień NSTS, którzy złożą oświadczenie w terminie, zachowają prawo do lotów dronami bez nadanej klasy. Warto sprawdzić czy nie dotyczy to sprzętu w który właśnie zainwestowałeś kilkadziesiąt tysięcy. Nie wiadomo jak rozwinie się system nadawania klas np. w tej chwili żaden wielowirnikowiec nie posiada klasy C5 lub C6 wymaganej w ramach STS.

Uprawnienia NSTS to gwarancja lotów na sprawdzonych zasadach przez kolejne 2 lata. Aktualnie przyjmujemy zapisy na szkolenia NSTS-01, NSTS-02, NSTS-03, NSTS-05, NSTS-06 oraz NSTS-07 w naszym ośrodku szkoleniowym.

Jeżeli interesują Cię inne zagadnienia związane z prawem i przepisami lotniczymi, to zachęcamy do sprawdzenia naszego artykułu o uprawnieniach dronowych  lub zawsze pomocnego FAQ.