Rola dronów geodezyjnych w usprawnianiu pracy geodetów

Rozwój technologiczny BSP w znaczący sposób wpłynął na wykonywanie wielu specjalistycznych i wymagających szczegółowych informacji prac. Jedną z dziedzin, która skorzystała na rozwoju dronów z systemem RTK i pracy nad dokładnością ich pomiarów, jest geodezja. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak drony zrewolucjonizowały pracę i zwiększyły możliwości współczesnych geodetów.

 

Wyzwania w pracy geodetów

Geodezja to nauka zajmująca się ustalaniem wielkości oraz kształtu Ziemi, a także określaniem położenia punktów na jej powierzchni. Wynikiem pomiarów geodezyjnych w terenie są opracowania graficzne w postaci map, profilów oraz dokumentów o charakterze prawnym.

Sama praca geodetów łączy elementy wielu dziedzin nauki – matematyki, fizyki, geografii, informatyki czy prawa. Jako dziedzina interdyscyplinarna wymaga szczególnie rzetelnego przygotowania pod względem niezbędnej wiedzy specjalistycznej. Jednak równie ważna w tej dziedzinie jest dokładność pomiaru oraz możliwości techniczne urządzeń.

W praktyce pomiary geodezyjne są wykorzystywane do wyznaczania działek i gruntów pod budowę różnych obiektów, dróg i autostrad, wykonywania szczegółowych map i planów zagospodarowania terenu. Odkąd w geodezji powszechnie zaczęto użytkować bezzałogowce, jakość i szybkość pracy geodetów uległa diametralnej poprawie.

 

 

Drony geodezyjne – narzędzia niemal doskonałe

Drony są już niemal powszechnie wykorzystywane w branży geodezyjnej ze względu na swoją zdolność do szybkiego i precyzyjnego zbierania danych geoprzestrzennych. Znaczący wpływ na to miał rozwój technologii RTK, czyli Real-Time Kinematic.

Ta nowoczesna technologia pozwala na pomiary z dokładnością do 1 cm błędu poziomego w warunkach wzorcowych. Technologia RTK z całą swoją precyzją pomiaru działa w czasie rzeczywistym, bez konieczności przeprowadzania odrębnych obliczeń dla wykonanych pomiarów. Jest to możliwe dzięki pobieraniu danych z pomiaru w pierwszej kolejności przez stację referencyjną, która eliminuje błędy pomiarowe.

Poniżej wskażemy kilka obszarów, w których wykorzystanie platform z systemem RTK stało się swoistą rewolucją i bezsprzecznym ułatwieniem dla wymagających prac geodezyjnych.

 

Pomiar terenu i mapowanie

Drony wyposażone w RTK bezapelacyjnie nadają się do skanowania terenu i tworzenia precyzyjnych map topograficznych. Dużo łatwiej jest w ten sposób monitorować także zmiany topograficzne mapowanego terenu. Jest to szczególnie przydatne w obszarach podatnych na erozję, powodzie czy szybko postępujące zmiany w środowisku naturalnym.

 

 

 

 

Fotogrametria

Maszyny wykonujące loty zbierają zestawy zdjęć z różnych perspektyw. Pozwala to na stworzenie dokładnych, trójwymiarowych modeli mapowanych powierzchni. Dowiedz się więcej, przejdź do zakładki fotogrametria.

 

 

 

 

 

 

 

SNH Drones Matrice 200 v2 3Inspekcje budowlane

Dzięki BSP weryfikacja jakości prac budowlanych, monitorowanie ich postępów oraz identyfikacja problemów konstrukcyjnych w niedostępnych miejscach, jest prostsza i bezpieczniejsza. Drony dostarczają wysokiej jakości materiał fotograficzny i filmowy, który ułatwia pracę zespołowi inżynierów bez potrzeby narażania życia ekipy budowlanej oraz ponoszenia wysokich kosztów prac wysokościowych.

 

 

Pomiary wysokościowe
i inwentaryzacja nieruchomości

Drony mogą dokonywać pomiarów wysokościowych budynków. Jest to szczególnie istotne w geodezji inżynieryjnej. Dodatkowo często są stosowane w szybkiej i dokładnej inwentaryzacji obiektów budowlanych niezbędnej do planowania przestrzennego i administracji nieruchomościami.

 

 

 

Pomiar objętości terenu

Wykorzystanie dronów do pomiarów objętości terenu jest przydatne w przemyśle górniczym, budowlanym oraz zarządzaniu zasobami naturalnymi. Na przykład w górnictwie przyspiesza to proces pomiaru przy zachowaniu ich wysokiej dokładności. Minimalizuje również ryzyko niebezpieczeństw związanych z bezpośrednim dostępem do obszaru górniczego. Ponadto pozwala na zdalne i regularne monitorowanie zmian terenowych, co jest kluczowe w branży górniczej.

 

 

Badania archeologiczne

Drony są w stanie dostarczyć ważnych danych w badaniach archeologicznych. Dzięki wysokiej jakości danym możliwa jest identyfikacja i dokumentacja stanowisk archeologicznych z powietrza.

 

Czym kierować się przy doborze drona geodezyjnego?

Bezsprzecznie wykorzystanie bezzałogowców w geodezji przyspiesza proces pomiaru, dostarcza dokładniejszych danych oraz minimalizuje ryzyko związane z dostępem do niebezpiecznych miejsc. Aby powierzyć część swoich obowiązków maszynie, musi ona spełniać określone kryteria. Szczególnie ważna przy wyborze dronów do prac geodezyjnych jest:

  • Jakość kamery. Drony z systemem RTK mają światłoczułe matryce CMOS o wielkości 1 cala. Dzięki temu zachowują jakość obrazu nawet w gorszych warunkach oświetleniowych. Matryca o takiej wielkości pozwala także na większe pole widzenia względem standardowych matryc.
  • Zaawansowana automatyka. Dopracowany system autopilota i inteligentne funkcje wyznaczania trasy lotu pozwalają w wygodny sposób pozyskać dane.
  • Stabilność i dokładność maszyny. Każdy centymetr odchylenia ma w geodezji ogromne znaczenie dla dokładności obrazu i jakości pomiarów.

Polecane drony geodezyjne

Szeroki wybór dronów z RTK ma w swojej ofercie firma DJI oraz Autel Robotics. W naszym sklepie z dronami dla możesz zapoznać się z ich parametrami oraz najważniejszymi informacjami dotyczącymi ich użytkowania.

Jednym z ciekawszych modeli dostępnych na stronie jest quadrocopter DJI Matrice 300 RTK. Wyposażony w kamerę Zenmuse H20, dysponuje 23-krotnym zoomem optycznym, który pozwala na przybliżanie interesujących szczegółów. Dodatkowo jego zaawansowane systemy wspomagane przez AI oraz sześć czujników kierunkowych i pozycjonujących, zapewniają bezpieczeństwo i komfort lotu. Model ten szczególnie sprawdzi się w wymagającej doskonałych parametrów technicznych pracy geodety.

 

Usługi, które usprawnią pracę geodety

Zakup profesjonalnego drona z pewnością usprawni twoją pracę i pozwoli podnieść jej jakość na nieosiągalny do tej pory poziom. Jednak to nie wszystko, co SNH Drones może zaoferować dla Twojej branży. Nasi piloci realizują także skomplikowane i wymagające dużych umiejętności projekty związane z fotogrametrią.

Profesjonalna fotogrametria z drona, wykonana przy pomocy dokładnych kamer i zaawansowanego technologicznie oprogramowania, pozwala na tworzenie ortofotomapy, numerycznego modelu pokrycia terenu (NMPT) oraz numerycznego modelu terenu (NMT). Wszystkie loty realizują świetnie doskonale wyszkoleni przygotowani specjaliści.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wycenę zlecenia lub otrzymać pomoc przy wyborze drona dla geodety. Nasi specjaliści chętnie podpowiedzą, jakie rozwiązania sprawdzą się w Twojej branży.