Kariera operatora drona – czy to coś dla Ciebie?

Bezzałogowe statki powietrzne w ciągu ostatnich kilku latach wręcz opanowały niebo. Niektóre, zwłaszcza te używane do specjalistycznych celów, mogą być pilotowane tylko przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. W ten sposób na rynku pracy pojawił się zupełnie nowy zawód. Zleceń jest coraz więcej, zarobki są satysfakcjonujące, a konkurencja – wciąż niewielka. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego warto zacząć szkolenie, by zostać profesjonalnym operatorem drona i gdzie szukać zleceń.

Kto może zostać operatorem drona?

Nowoczesna technologia tak bardzo wpływa na nasze współczesne życie, że trudno wyobrazić sobie jakikolwiek zawód, który by z niej nie korzystał. Wraz z postępem pojawiają się również regulacje prawne i wymagania, pozwalające na korzystanie ze zdobyczy techniki.

W przypadku ogłoszeń dotyczących pracy z bezzałogowymi statkami powietrznymi, określenia operator i pilot często używane są wymiennie i oznaczają wykwalifikowaną osobę posługującą się dronem jako narzędziem pracy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku przepisów nie ma takiej samej swobody nazewnictwa – pilot to osoba fizyczna sterująca dronem, natomiast operatorem może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Najłatwiej porównać tę zależność do relacji pilot samolotu-linie lotnicze. Możesz być swoim własnym operatorem, gdy wykonujesz loty prywatnie lub jesteś samozatrudniony. W przypadku, gdy drona wykorzystujesz w ramach swoich obowiązków służbowych, operatorem będzie Twój pracodawca np. spółka lub instytucja badawcza. Drony zawsze noszą numer operatora, co ułatwia ich identyfikację.

W Polsce, aby zostać pilotem drona, należy stosować się do przepisów Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Prawo reguluje na przykład minimalny wiek dla pilotów statków powietrznych, czyli 16 lat. Znaczenie ma również rodzaj lotu i waga urządzenia. Niezwykle istotne jest sprawdzanie aktualnych regulacji i wymagań dotyczących uzyskania uprawnień na drona.

Co ciekawe w branży tej świetnie odnajdują się także osoby z niepełnosprawnościami. Jedyny wymóg dotyczący zdrowia to posiadanie dobrego wzroku i sprawnych dłoni.

 

 

Koszty na początek i wysokie zarobki operatora drona

Najpopularniejsza forma zatrudnienia operatora BSP to wynajmowanie go wraz ze sprzętem do wykonania konkretnej usługi. Oznacza to, że nawet jeśli masz już uprawnienia, powinieneś pomyśleć o zakupie odpowiedniej maszyny, niezbędnego oprogramowania oraz dodatków (np. specjalnej kamery). Żeby przygotować się do profesjonalnego wykonywania usług, warto zainwestować również w specjalistyczne szkolenia oferowane przez nasz ośrodek.

Początki w tej branży zazwyczaj zaczynają się od mniejszych zleceń, które pozwalają na zdobycie doświadczenia i zaufania zleceniodawców. Przy odpowiednim zaangażowaniu i ciężkiej pracy, zakup najwyższej jakości sprzętu i koszty szkoleń zwrócą się z nawiązką.

  • Czy wiesz, że…? Stawki za specjalistyczne zlecenia dla doświadczonych pilotów dronów wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych za dzień zdjęciowy.

Pilot drona — gdzie może szukać pracy?

Przed posiadaczami uprawnień i profesjonalnych dronów otwierają się nowe możliwości, ponieważ takie osoby nie muszą się ograniczać do lotów rekreacyjnych. Mogą zająć się pilotowaniem BSP „na poważnie”. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, w jakich branżach warto szukać ciekawych ofert pracy i jednorazowych zleceń.

 

Inspire 2 banerProdukcja filmowa, reklama, media społecznościowe

Branża filmowa, reklamowa oraz media społecznościowe od dłuższego już czasu opierają się głównie na tworzeniu chwytliwych materiałów filmowych. Dostarczając unikalnych ujęć z powietrza, jesteś w stanie stworzyć materiał przyciągający nie tylko szeroką publikę, ale również potencjalnego pracodawcę.

 

Fotografia

Fotografia rodzinna, ślubna czy reportażowa, pokazująca scenki z nietypowej perspektywy, cieszy się niesłabnącą popularnością. Możesz eksperymentować z różnymi technikami, aby tworzyć unikalne i interesujące zdjęcia. Wykorzystując w swojej twórczości bezzałogowce, z pewnością wyróżnisz się wśród konkurencji. Aby zdobyć nowe umiejętności i poczuć się pewnie w nowej branży, warto skorzystać z kursu fotografii i filmowania z drona.

 

 

 

Geodezja i kartografia

Licencja szczególnie przyda się specjaliście zbierającemu dane geoprzestrzenne do mapowania terenu oraz modelowania 3D. Fotogrametria wymaga urządzenia wyposażonego w specjalne odbiorniki i oprogramowania pozwalającego na obróbkę zebranego materiału. Aby dobrze przygotować się do wykonywania zawodu, poza samą licencją na drona, warto skorzystać z dedykowanych kursów skaningu laserowego LIDAR oraz kursu fotogrametrii. Od dobrej obsługi i umiejętnego korzystania z możliwości drona sprzętu będzie zależało zainteresowanie świadczonymi przez nas usługami.

 

SNH Drones -I Ogólnopolskie Zawody Strażaków w Ratownictwie Technicznym - 7Ratownictwo

Drony mogą być używane w celach ratowniczych do przeszukiwania obszarów trudno dostępnych lub zagrażających życiu ludzi. Obszary podmokłe, wysokie góry, czy obszary po katastrofie naturalnej mogą być bezpiecznie przeszukiwane i eksplorowane bez narażania życia ratowników. Dla osób planujących rozwój swojej kariery w branży ratowniczej nieodzowne są specjalistyczne szkolenia. Jednym z nich może być szkolenie z misji SAR, które pomoże wdrożyć i skutecznie wykorzystywać nowoczesne metody poszukiwania i ratownictwa z drona.

 

Transport powietrzny

Drony powoli pojawiają się na rynku transportowym. Charakteryzuje je wygoda użytkowania i ekologia. Już teraz coraz popularniejsze staje się przewożenie towarów z wykorzystaniem dronów, zwłaszcza w miejsca wybitnie niedostępne. W planach przewidywany jest rozwój transportu dronami w branży medycznej, dostaw kurierskich oraz nawet przewozów osobowych.

 

 

 

Ocena i rewizja architektoniczna

Architekt, konserwator zabytków, czy inżynier budownictwa z pewnością doceni możliwości nowoczesnych bezzałogowców. Zdjęcia architektury przy użyciu dronów z powodzeniem wykorzystuje się w planowaniu i projektowaniu budynków oraz zagospodarowaniu przestrzennym. Inspekcja architektury, takiej jak linie elektryczne, rurociągi, mosty, czy tereny zielone dzięki maszynom jest dużo dokładniejsza i bezpieczna.

 

 

 

OS Pearland 5 scaledSłużby mundurowe – wojsko, policja, straż pożarna i inne

Wojna na Ukrainie pokazała, jak ważną rolę we współczesnych konfliktach zbrojnych pełnią bezzałogowce. Drony doskonale sprawdzają się w precyzyjnym niszczeniu pojazdów bojowych, czy małych ukrytych celów. Rozpoznanie terenu i wywiad to kolejne dziedziny, w których maszyny te są bardzo cenne i z powodzeniem wykorzystywane. Chociaż pilot drona nie ma obowiązku legitymować się żadnym konkretnym wykształceniem, to wiele uczelni wojskowych w swoich programach studiów ma szkolenia z obsługi i pilotowania BSP.

 

 

mavic 3 proOchrona środowiska

Kolejną dziedziną, w której nieocenioną wartość przedstawiają bezzałogowe statki powietrzne, to ochrona środowiska. Szansą na stabilną sytuację finansową jest wyspecjalizowanie się w obsłudze dronów smogowych i tworzenie map zanieczyszczeń.

 

 

 

 

Rolnictwo

Zbieranie danych dotyczących wilgotności gleby, jakości upraw, a nawet szkodników, pomaga w lepszym zarządzaniu uprawami i optymalizacji produkcji. Z użyciem drona można również wykonywać opryskiW naszej ofercie znajdziesz m.in. specjalistyczny kurs przygotowujący do pracy z dronem w rolnictwie precyzyjnym.

 

 

 

 

 

 

Branża ubezpieczeniowa

Firmy ubezpieczeniowe wykorzystują bezzałogowe statki powietrzne do inspekcji miejsc, w których doszło do awarii oraz ustalenia przebiegu zdarzeń objętych ubezpieczeniem. Obserwacja z powietrza jest tańsza, skuteczniejsza i bezpieczniejsza, zwłaszcza w miejscach wypadków drogowych, rozległych pożarów, skażeń środowiska naturalnego, czy uszkodzeń infrastruktury.

 

 

 

 

Badania naukowe

Drony mogą być wykorzystywane w badaniach naukowych do zbierania danych z rejonów trudno dostępnych, takich jak obszary arktyczne czy górskie. Na zainteresowanych czeka wiele ciekawych ofert pracy. Jedną z nich może być oferta pracy dla pilota UAV w polskiej stacji badawczej na Antarktydzie.

 

 

 

 

Rozrywka i sport

Nie od dziś wiadomo, że branża rozrywkowa, to prężnie działająca machina, w której znajdzie się praca dla każdego. Jako uczestnik w zawodach dronów, gdzie urządzenia te rywalizują ze sobą na szybkość i zręczność pilotażu, możesz nie tylko przyjemnie spędzić wolny czas, ale również otrzymać interesujące zlecenia. Pokazy świetlne, czy gry z udziałem dronów są już od jakiegoś czasu popularną formą rozrywki.

 

Czy chcesz spróbować sił jako profesjonalny operator drona?

W tym artykule przedstawiliśmy zaledwie kilka przykładów dziedzin, w których przydadzą się umiejętności pilotażu dronów. Wraz z rozwojem technologii, możliwości zastosowania BSP będą się tylko zwiększać, podobnie jak zarobki najlepszych pilotów!

Już dziś pilotowanie drona to jeden z najszybciej rozwijających się i najlepiej płatnych zawodów. Warto więc połączyć przyjemne z pożytecznym i zająć się dziedziną, która nieustannie i dynamicznie się rozwija. Dla wielu osób – być może również dla Ciebie – będzie to ekscytująca ścieżka kariery.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o kursach organizowanych przez ośrodek SNH Drones, odwiedź zakładkę Szkolenia.