Najlepszy dron do fotografii i filmowania na rok 2022

Dzisiejsze drony pozwalają niemal każdemu, kto ma odrobinę chęci, wykonać zdjęcia lub nagrać film, który jeszcze niedawno wymagałby wykorzystania samolotu lub helikoptera. Coraz więcej twórców, w tym fotografów i filmowców, opanowuje ten sprzęt i dodaje zdjęcia lotnicze do swojego portfolio i zakresu oferowanych usług.

Jednak chęć wykorzystywania ujęć z powietrza w pracy, czy uwiecznienia wypadu ze znajomymi z lotu ptaka nie oznacza od razu, że musisz wydać fortunę. Bazując na naszym doświadczeniu, pozwoliliśmy sobie napisać kilka wskazówek i rad, które przydadzą się osobom stojącym przed zakupem pierwszego drona do fotografii albo chcą wymienić swój sprzęt na coś z wyższej półki.

Na co zwrócić uwagę wybierając drona do fotografii i filmowania w 2022 roku?

Dziś rynek jest pełen ogromnej liczby dronów do fotografii i z roku na rok ta liczba stale rośnie. Zakup drona można porównać do zakupu samochodu – zanim podejmiemy decyzję trzeba się dobrze zastanowić. Jak nie pomylić się przy wyborze drona do fotografii i filmowania? Ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję.

Matryca

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele dronów, które można wykorzystać do filowania i fotografii z zadowalającymi rezultatami. Podstawowe modele renomowanych producentów takich jak Autel czy DJI posiadają matryce, które całkiem dobrze sobie radzą, nawet w warunkach słabego oświetlenia. Ale zanim przejdziemy do konkretnych danych wyjaśnijmy sobie czym jest matryca.

Co to jest matryca w aparacie?

W dużym skrócie matryca jest to elektroniczny sensor światłoczuły, który służy do rejestracji obrazu. Matryca jest podzielona piksele, których ilość (wraz z rozmiarem matrycy) jest podawana w specyfikacji sprzętu. Dla przykładu screen ze specyfikacji drona DJI Mini 2:

Matryca DJI Mini 2

Jeśli porównamy dwie matryce o różnej wielkości, ale z tą samą ilością pikseli, to ta większa pozwoli nam na wykonywanie ujęć w gorszych warunkach oświetleniowych, ale wymaga większego korpusu aparatu – większa waga, a to ma kluczowe znaczenie dla dronów, biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące przepisy wykonywania lotów.

W modelach dronów półprofesjonalnych, które są obecnie w sprzedaży, standardem jest matryca 1-calowa (np. DJI Mavic Air 2S, Autel EVO II Pro V2), w dronach profesjonalnych takich jak na przykład DJI Inspire 2 z kamerą X5S czy DJI Mavic 3 mamy jeszcze większą matrycę, bo o wielkości aż 4/3 cala.

Wideo 4k. Jest mi potrzebne?

Maksymalna rozdzielczość wideo rejestrowanego przez nowoczesne drony do filmowania waha się od HD do nawet 8K w zależności od modelu. Jeśli szukasz narzędzia do tworzenia contentu na portale społecznościowe takie jak Facebook lub Instagram, a przetwarzanie polega na prostym montażu i nakładaniu filtrów, jakość FullHD jest więcej niż wystarczająca. Jeśli jednak profesjonalnie zajmujesz się fotografią lub filmowaniem, powinieneś poważnie pomyśleć o dronie, który pozwoli Ci nagrywać w rozdzielczości 4K. Podczas przycinania, obracania, kadrowania i skalowania gotowego materiału rozdzielczość wideo nieuchronnie spadnie, a jeśli plik wejściowy jest w jakości 1080p, wynik końcowy może nie być zgodny z wysokimi oczekiwaniami i dzisiejszymi standardami. Wideo w rozdzielczości 4K zapewnia wiele cennych dodatkowych pikseli, co daje Ci pełną swobodę w postprodukcji.

FPS. Co to jest i czy jest ważne?

FPS – ang. Frames per second – ilość klatek na sekundę. W telegraficznym skrócie – im więcej klatek na sekundę zarejestruje Twoja kamera tym lepiej. Standardem jest 30 lub 60 klatek na sekundę, jednak jest to za mało do filmów slow motion (filmy w zwolnionym tempie). Do takich celów zalecane jest 120 klatek na sekundę.

Pamiętaj o tym, że im wyższa rozdzielczość nagrywania, tym kamera będzie w stanie nagrać mniej klatek. Przykład – dron DJI Mavic Air 2 w rozdzielczości 4k UltraHD jest w stanie nagrywać z maksymalnie 60 klatkami na sekundę, natomiast w rozdzielczości FullHD w aż 240 klatkach!

Format RAW

Jeśli nie planujesz przerabiać zdjęć w Photoshopie lub Lightroomie, możesz zignorować ten punkt, ale prawie każdy współczesny fotograf korzysta z tych programów. Zdjęcia wykonane w formacie RAW/DNG zdecydowanie zwiększają pole do popisu w ich późniejszej obróbce. Cechą kluczową tych formatów jest to, że obraz zawiera wszystkie informacje uzyskane z matrycy aparatu. Pomaga to szczególnie podczas fotografowania w nocy.

Gimbal – stabilizacja kamery drona

Nie wyobrażamy sobie w dzisiejszych czasach drona z kamerą, który byłby pozbawiony gimbala. Stabilizacja w 3 osiach jest więcej niż standardem w konstrukcjach renomowanych producentów. Dobry gimbal bez problemów poradzi sobie z nagłymi zmianami kierunku lotu i silnymi podmuchami wiatru, a obraz na naszym nagraniu pozostanie niewzruszony. Wśród dronów do filmowania ze stabilizacją 3-osiową możemy wymienić wszystkie drony DJI i Autela, na przykład: DJI Mavic 3,  DJI Mavic Air 2S, Autel EVO II Pro. Jeśli wolisz latać mniejszym sprzętem, zwróć uwagę na DJI Mini 2 lub Autel EVO Nano – to też drony z gimbalem 3-osiowym, jednak ważą mniej niż 250g, co pozwala na wykonywanie lotów bez uprawnień do kategorii szczególnej w pobliżu osób.

Wspomaganie w locie i inteligentne tryby lotu

Dla początkujących użytkowników dronów mogą być ważne takie parametry jak dostępność automatycznych trybów lotu czy ilość czujników antykolizyjnych.  Bardzo ważną i przydatną opcją jest Return To Home – automatyczny powrót do miejsca startu po utracie połączenia z kontrolerem. Należy jednak pamiętać o prawidłowej konfiguracji tej funkcji – wysokość powrotu powinniśmy ustawić na ok. 15 metrów wyżej niż wysokość najwyższej przeszkody w okolicy.

Nowe drony są wyposażone w szereg funkcji ułatwiających wykonywanie nawet najbardziej złożonych ujęć. Przykładowo w dronach DJI jest dostępna funkcja Active Track, która pozwala w sposób automatyczny śledzić zaznaczony obiekt, a dodatkowo podczas takiego lotu automatycznie omijać przeszkody. Należy jednak pamiętać, że są to tylko systemy wspomagające i nie powinniśmy im ufać bezgranicznie. Zanim zdecydujesz się na ich wykorzystanie, powinieneś najpierw dokładnie przetestować ich możliwości.

Czas lotu drona

Kolejnym, ważnym z punktu widzenia osoby wybierającej drona, parametrem powinien być czas lotu na jednym akumulatorze. Zdecydowana większość dronów dostępnych na rynku w rzeczywistości utrzymuje się w powietrzu ok. 25-30 minut (w tabelkach producentów zazwyczaj jest więcej). Nie jest to mało, ale jeśli myślimy o lataniu poważniej, dobrze jest zaopatrzyć się w drona z zestawem dodatkowych baterii (Fly More Combo/Kit – DJI , Rugged Bundle – Autel). Zazwyczaj w takich zestawach jest również ładowarka samochodowa, która pozwala na doładowywanie baterii w trakcie przejazdu z punktu A do punktu B i torba podróżna, która pozwala nam utrzymywać cały zestaw w komplecie.

Uprawnienia do pilotowania drona

Uprawnienia wymagane do pilotowania drona również są bardzo istotną kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę. Aby wykonywać loty dronami, które ważą mniej niż 250g, wystarczy darmowe szkolenie do uprawnień A1/A3 na stronie drony.ulc.gov.pl (strona rządowa), natomiast wykonywanie lotów dronami cięższymi w znacznej większości przypadków wymaga uprawnień do wykonywania lotów w kategorii szczególnej. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej na ten temat, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Drony do fotografii – co wybrać?

Poniżej przedstawiamy zestawienie wybranych przez nas dronów wraz z ich najważniejszymi parametrami, wymaganymi uprawnieniami oraz ceną:

Drony do 250 g

Dron DJI Mini 2 Fly More Combo Autel EVO Nano+ Premium Bundle
Waga 249 g 249 g
Matryca 1/2.3” CMOS

Efektywne piksele: 12 MP

1/1.28″ CMOS Efektywne piksele: 50 MP
Obsługiwane formaty zdjęć JPEG/DNG (RAW) JPG/DNG (RAW)
Maksymalna rozdzielczość wideo 4K: 3840 x 2160

 

4K: 3840 x 2160

 

Maksymalna liczba klatek na sekundę 60 fps 60 fps
Stabilizacja kamery 3-osiowa 3-osiowa
Maksymalny podany przez producenta zasięg 6 km 6 km
Maksymalny czas lotu 31 min 28 min
Inteligentne tryby lotu RTH, QuickShots Go Home, Dynamic Track 2.1
Czujniki antykolizyjne Brak 6

Do przodu, do tyłu, w dół

Wymagane uprawnienia do lotów w pobliżu osób Co najmniej A1/A3 Co najmniej A1/A3
Cena 2 885 zł 4 599 zł

 

Drony powyżej 250 g

Dron DJI Air 2S Fly More Combo DJI Mavic 3 Fly More Combo Autel EVO Lite+ Premium Bundle Autel EVO II Pro Rugged Bundle V2
Waga 595 g 895 g 820 g 1,2 kg
Matryca 1″ CMOS Efektywne piksele: 20 MP 4/3” CMOS Efektywne piksele: 20 MP 1″ CMOS Efektywne piksele: 20 MP 1″ CMOS Efektywne piksele: 20 MP
Obsługiwane formaty zdjęć JPEG/DNG (RAW) JPEG/DNG (RAW) JPG/DNG (RAW) JPG

JPEG

DNG

Maksymalna rozdzielczość wideo 5.4K: 5472×3078 5K: 5120×2700

 

6K: 5472×3076 6K: 5472×3076
Maksymalna liczba klatek na sekundę 120 fps 200 fps 120 fps 60 fps
Stabilizacja 3-osiowa 3-osiowa 3-osiowa 3-osiowa
Maksymalny podany przez producenta zasięg 8 km 8 km 6 km 5 km
Maksymalny czas lotu 31 min 46 min 40 min 40 min
Tryby inteligentne RTH, FocusTrack, MasterShots, QuickShots, Hyperlapse, APAS 4.0 RTH, APAS 5.0 Go Home, Dynamic Track 2.1 Go Home, Failsafe, Landing Features, Dynamic Track 2.0
Czujniki antykolizyjne 8

Do przodu, do tyłu, w dół, do gory

12

Do przodu, do tyłu, w dół, do gory, na boki

6

Do przodu, do tyłu, w dół

12

Do przodu, do tyłu, w dół, do gory, na boki

Wymagane uprawnienia do lotów w pobliżu osób Co najmniej NSTS-01 Co najmniej NSTS-01 Co najmniej NSTS-01 Co najmniej NSTS-01
Cena 6 299 zł 13 399 zł 7 999 zł 8 999 zł

 

DJI Mini 2. Idealny na początek przygody z dronami. Posiada aparat 4K z zoomem, może wykonywać zdjęcia w formacie DNG, jest wyposażony w technologię transmisji OcuSync 2.0. 3-osiowy gimbal zapewni niezawodną stabilizację kamery w trakcie lotu, a wydajna bateria zapewni nam do 31 min lotu (według producenta).

DJI Air 2S. Sprzęt o klasę lepszy niż DJI Mini 2. Dron jest wyposażony w kamerę o 1-calowej matrycy, na której umieszczono 20-megapikseli. Możliwość wykonywania zdjęć w formacie DNG i rejestrowania wideo 5.4K to całkiem dobry wynik jak na tak małego drona. Air 2S może przebywać w powietrzu do 31 minut i teoretyczne odlecieć do 7 km od pilota. Kamera oczywiście jest zamocowana do korpusu drona na trzyosiowym gimbalu. Dron jest wyposażony w wiele inteligentnych trybów lotu takich jak: Spotlight 2.0, Point of Interest 3.0, ActiveTrack 4.0, pozwalające zawsze zachować obiekt w środku kadru niezależnie od położenia oraz poruszania się zarówno obiektu, jak i drona. Dodatkowo mamy szereg czujników antykolizyjnych poprawiających bezpieczeństwo lotu.

DJI Mavic 3. Flagowy model DJI, który w swojej klasie obecnie nie ma sobie równych. Posiada 2 kamery w 1 korpusie. Pierwsza z nich, z matrycą CMOS 4/3″ firmy Hasselblad zapewnia nie tylko wyższy zakres dynamiczny, ale także skutecznie radzi sobie z redukcją szumów w warunkach słabego oświetlenia. Matryca posiada rozdzielczość 20 MP i współpracuje z szerokokątnym obiektywem o ogniskowej 24 mm i przysłonie f/2.8.  Wykonując ujęcia tą kamerą, możemy liczyć na obsługę 10-bitowego profilu kolorów D-Log, który może uchwycić nawet miliard barw, zapewniając ich naturalne stopniowanie i niezrównaną elastyczność w późniejszej edycji.

Druga kamera jest wyposażona w matrycę CMOS 1/2″ o rozdzielczości 12 MP i teleobiektyw o ogniskowej 160 mm.

Mavic 3 może latać według producenta na jednej baterii do 46 minut, a system OcuSync 3.0 ma zapewniać transmisję danych do 8 km. System APAS 5.0 umożliwia automatyczne unikanie przeszkód podczas nagrywania filmów w maksymalnej rozdzielczości.

DJI Mavic 3 Cine. Mavic 3 Cine, to nic innego jak rozszerzona wersja drona DJI Mavic 3. Wersja Cine została dodatkowo wyposażona w Dysk SSD o pojemności 1 TB oraz obsługuje wideo w formacie Apple Pro Res 422 HQ.

Autel EVO Nano+. EVO Nano+ jest wyposażony w kamerę o rozdzielczości 50MP, która może nagrywać filmy w rozdzielczości 4K/60fps. Standardowo jest wyposażony w trzyosiowy gimbal, który stabilizuje obraz. Nano+ ma wszystko, czego potrzebujesz, żeby Twoje nagrania były płynne i stabilne, niezależnie od tego, jak trudne są warunki. Dron Autel EVO Nano+ ma możliwość śledzenia obiektu dzięki trybowi Dynamic Track 2.1. Może utrzymywać się w powietrzu do 28 minut, co oznacza mnóstwo czasu na eksperymentowanie z kreatywnymi ujęciami.

Autel EVO Lite+. Jest wyposażony w 1-calową matrycę CMOS i inteligentny algorytm światła, który pozwala uzyskiwać szczegółowy obraz nawet w nocy, z niskim poziomem szumów – przy wysokim ISO. Najnowszy system transmisji obrazu Autel SkyLink oferuje zasięg do 6 km z jakością 2,7K/30FPS oraz doskonałe możliwości przeciwdziałania zakłóceniom, EVO Lite+ oferuje do 40 minut lotu na jednym akumulatorze.

Autel EVO II Pro V2 . Flagowy model firmy Autel może nagrywać filmy 4K HDR z perfekcyjnym odzwierciedleniem kontrastu i kolorów, dzięki 10-bitowemu profilowi kolorów A-log, pozwala on nagrać do 1 miliarda kolorów. Umożliwia zapis zdjęć w formacie JPEG i RAW jednocześnie, nawet w rozdzielczości 6K. Maksymalny czas lotu drona – 40 minut na jednej baterii.

Decydując, który dron do filowania i fotografii wybrać, pamiętaj, że przede wszystkim musisz zrozumieć własne potrzeby. Początkujący pilot kupujący swojego pierwszego drona, powinien zwrócić uwagę na łatwość obsługi i ilość systemów bezpieczeństwa. Bez względu na poziom twoich umiejętności, w naszej ofercie znajdzie się dron dla każdego, od prostego i niedrogiego drona do fotografii po drony dla prawdziwych profesjonalistów.

 

Jeśli jesteś zainteresowany, którymś z dronów w naszej ofercie, powołując się na ten artykuł, możesz liczyć na zniżkę przy zakupie!

Skontaktuj się z nami i sprawdź, na jaki rabat możesz liczyć!