Aktualizacja EASA: seria Mavic 3 z nadaną klasą C5

Ostatnie miesiące w środowisku dronowym były pełne turbulencji – od masowego składania oświadczeń o zgodności z wybranymi NSTS, aż po interpretację wchodzących w życie przepisów. Duże obawy budził fakt, że żadnemu wielowirnikowcowi nie przyznano klas C5 lub C6, które umożliwiają loty w ramach STS. To jednak już przeszłość! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak zrobić swojemu Mavicowi upgrade do klasy C5 – zgodnie z nowymi wytycznymi EASA.

 

Aktualizacja tabeli EASA

Na stronie EASA poświęconej kategorii otwartej możemy znaleźć niezwykle przydatną tabelę, dzięki której dowiemy się jaki model możemy pilotować w ramach danej klasy. Warto regularnie zaglądać w to miejsce, ponieważ agencja wciąż aktualizuje informacje, równolegle z uchwalanymi zmianami. Do takiej sytuacji doszło w tym tygodniu, gdy w tabeli pojawiły się nowe modele wielowirnikowców, a wśród nich popularne drony z serii Mavic 3 Multispectral, Thermal oraz oczywiście Enterprise. Wszystkie z nich możecie kupić w naszym sklepie.

 

 

System FTS – czy jest wymagany?

Zgodnie z ostatnią aktualizacją EASA, wyżej wymienione bezzałogowce z serii Mavic 3 zakwalifikowano do klasy C5. Istnieje jednak jeden dodatkowy warunek, który należy spełnić: to montaż systemu FTS (Flight Termination System), a dokładnie modelu Kronos dedykowanego serii Mavic 3. Systemy FTS umożliwiają natychmiastowe przerwanie lotu – bezpieczne zarówno dla sprzętu, jak i dla otoczenia, w tym osób postronnych. Są również kluczowe dla analizy ryzyka metodami SORA oraz PDRA. Dronavia jako pierwsza firma w Europie opracowała system FTS zgodny z wytycznymi MoC Light-UAS.2511 opublikowanymi przez EASA – jej produkty możecie kupić na naszej stronie.

UWAGA: należy pamiętać, że bez wskazanego przez EASA systemu FTS Kronos, nie będziemy mogli legalnie pilotować naszego Mavica 3 w ramach STS-01.

Kronos MVC3 – system kompatybilny z Mavic 3

Kronos MVC3 to kompaktowy system FTS dedykowany serii Mavic 3, które cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa, zgodny ze standardami EASA, a także błyskawiczny montaż. Jedynie pierwsza instalacja musi zostać przeprowadzona w autoryzowanym serwisie – przy każdym kolejnym przygotowaniu do lotu, montaż sprzętu to zaledwie kilka sekund. System składa się z modułu odcinającego zasilanie oraz spadochronu mocowanego do górnej obudowy drona. Dodatkowo do każdego zestawu dołączane są szczegółowe instrukcje oraz filmy instruktażowe, które ułatwią pilotom wprowadzenie nowego rozwiązania w życie.

 

 

Kluczowe funkcjonalności

  ultra lekkość – system został zaprojektowany tak, aby jak najmniej ,,obciążyć” nasz sprzęt i waży zaledwie 130 gram

autonomia – system Kronos MVC3 jest w stanie automatycznie wykryć zagrożenie na podstawie nagłego obniżenia wysokości lotu, kolizji w powietrzu czy gwałtownej zmiany nachylenia

  szybkość reakcji – spadochron w sytuacji zagrożenia uruchamiany jest automatycznie w czasie 0,27 sekundy, o niemal 3 sekundy szybciej niż byłby w stanie uruchomić go pilot, co pozwala zapobiec nieszczęśliwym wypadkom dosłownie w mgnieniu oka

✅  zdalny wyzwalacz – w skład pakietu wchodzi wyzwalacz Klick, niezależny od kontrolera drona, który służy do ręcznego, zdalnego (do 1,5 km zasięgu!) uruchomienia systemu

wytrzymałość – Kronos MVC3 funkcjonuje bez ładowania nawet do 30 godzin oraz pozostaje sprawny w zakresie temperatur od  -25 °C do 40 °C

 

Kronos MVC3 już dostępny na snhdrones.pl!

Nie zwlekaj i zaopatrz się w system FTS niezbędny do uzyskania klasy C5 dla dronów z serii Mavic.

Tylko w naszym sklepie znajdziesz zarówno Kronosa MVC3, jak i gotowe, promocyjne zestawy składające się z dronów z serii Mavic 3 wraz z dedykowanym systemem FTS. Nie martw się kompatybilnością i wybierz upragniony model drona w pakiecie gwarantującym loty w ramach STS-01:

Jeżeli interesują cię inne modele od DJI, w ofercie posiadamy również zestaw DJI Matrice 350 RTK C5  zgodny z wymogami EASA, aby uzyskać klasę C5.