Jaki zasięg ma dron i dlaczego ten parametr jest tak ważny?

Zasięg drona to maksymalna odległość, na jaką może on oddalić się od operatora bez utraty sygnału, zachowując jednocześnie stabilne połączenie i pełną możliwość kontroli. Jest to zarazem kluczowy parametr BSP, który wpływa na komfort i bezpieczeństwo jego użytkowania. Z naszego artykułu dowiesz się, co bezpośrednio wpływa na zasięg drona i przeczytasz o sprawdzonych sposobach na jego zwiększenie!

Dlaczego zasięg drona jest tak ważny?

Jednym z ważniejszych parametrów przy wyborze drona, jest jego zasięg. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jak planujesz wykorzystywać zakupione urządzenie. Jednak w większości, jeśli nie we wszystkich przypadkach, daleki zasięg urządzenia to jego bezsporny atut.

  • W fotografii i filmowaniu z powietrza, większy zasięg oznacza brak konieczności przemieszczania się operatora, by wykonać niezapomniane zdjęcia i filmy.
  • W mapowaniu i inspekcjach większy zasięg umożliwia wykonanie pracy w krótszym czasie.

Ponadto, bez względu na zastosowanie, większy zasięg komunikacyjny między dronem a kontrolerem, zmniejsza ryzyko wypadków oraz utraty urządzenia w sytuacji awaryjnej.

 

Co wpływa na zasięg drona?

Na zasięg drona wpływa kilka różnych czynników, które mają związek nie tylko z samym urządzeniem, ale również z warunkami, w których odbywa się lot. Z dalszej części tekstu dowiesz się, co wpływa na zasięg Twojego bezzałogowca.

 

Zastosowana technologia – wpływ na zasięg drona

Zastosowana technologia, zwłaszcza w zakresie komunikacji urządzenia z operatorem, powoduje, że zasięg lotu może wynosić od kilkuset metrów do nawet kilkunastu kilometrów.

W większości dostępnych modeli BSP na rynku do komunikacji zastosowano fale radiowe, co pozwala osiągnąć zasięg urządzenia w przedziale od kilku do kilkunastu kilometrów.

Jeśli jednak w urządzeniu zastosowano jedynie Wi-Fi, zasięg drona spada do maksymalnie kilkuset metrów. Zakłócenia sygnału Wi-Fi występujące w terenie zurbanizowanym potrafią zmniejszyć go jeszcze o połowę.

 

 

Warunki środowiskowe – wpływ na zasięg drona

Warunki środowiskowe wpływające na zasięg drona możemy podzielić na dwie kategorie:

  • Przeszkody terenowe – drzewa, budynki, góry i wzgórza, anteny oraz urządzenia emitujące fale, zakłócające komunikację z urządzeniem,
  • Warunki atmosferyczne – mgła, deszcz, śnieg i inne warunki pogodowe wpływające na jakość sygnału.

Co ciekawe, materiały takie jak beton, stal, czy szkło silnie redukują zasięg komunikacyjny drona. W miastach, ze względu na obecność źródeł zakłóceń elektromagnetycznych, takich jak nadajniki radiowe, czy Wi-Fi stosunkowo łatwo jest utracić kontrolę nad bezzałogowcem. Nie oznacza to jednak, że środowisko naturalne jest bezpieczniejsze dla utrzymania dobrego zasięgu. Poza naturalnymi przeszkodami terenowymi również gęsta roślinność, zwłaszcza drzewa o bujnym listowiu, znacząco tłumią sygnał radiowy. Natomiast mokre po deszczu liście mogą jeszcze pogorszyć jakość sygnału.

 

 

Bateria – wpływ na zasięg drona

Pojemność baterii, mierzona w miliamerogodzinach (mAh), określa ilość energii, którą bateria może przechowywać. Im większa pojemność, tym dłużej dron może latać. Ściśle wiąże się to również z jego zasięgiem. Nowoczesne drony często wyposażone są w technologie optymalizujące zużycie energii.

Duży wpływ na to, jak szybko wyczerpuje się bateria, ma wydajność silników i systemów elektronicznych BSP. Nowoczesne drony korzystają z energooszczędnych systemów, które znacząco wpływają na zwiększenie zasięgu operacyjnego drona.

Polecamy zajrzeć do działu z bateriami w naszym sklepie: Baterie do dronów.

 

Prawa i regulacje – wpływ na zasięg drona

Chociaż prawa i regulacja dotyczące korzystania z dronów w ostatnim czasie intensywnie się zmieniają, to jeśli chodzi o zasięg urządzeń, nie jest on wprost określony przez ustawodawcę. Można więc uznać, że na terenie Polski i Europy nie ma określonego limitu dotyczącego zasięgu drona.

Pamiętaj o innych zaleceniach, które mają pośredni wpływ na odległość drona od operatora. Dotyczy to przede wszystkim regulacji dotyczące lotów VLOS (w kategorii otwartej), które wymagają, aby lot drona był utrzymany w zasięgu wzroku operatora. Ponadto pilot BSP zawsze powinien stosować się do regulacji prawnych, które obowiązują w danym miejscu. Troska o bezpieczeństwo osób trzecich oraz tych bezpośrednio zaangażowanych w lot, może wpłynąć na decyzje operatora i tym samym na jego zasięg.

 

 

Jak zwiększyć zasięg drona?

To jaki zasięg ma dron, zależy nie tylko od charakterystyki wybranego przez nas modelu, ale również od wielu niezależnych od Ciebie czynników. Z tego powodu producenci dronów często podają zasięg swoich urządzeń jako kilka różnych wartości, w zależności warunków, w jakich wykonywany jest lot. Czy jednak możesz mieć realny wpływ na zwiększenie zasięgu swojego bezzałogowca? Wypróbuj opisane poniżej sposoby, które zwiększą zasięg drona.

 

Minimalizowanie wpływu przeszkód

Minimalizacja wpływu przeszkód pozwala zwiększyć zasięg drona. Staranne planując trasy lotu w terenie z przeszkodami, utrzymasz stabilny sygnał. Dzięki temu latając na dużych wysokościach, omijasz wiele fizycznych przeszkód, które mogłyby ograniczyć zasięg Twojego urządzenia.

 

Zarządzanie energią

Kolejnym sposobem na zwiększenie zasięgu drona jest wdrożenie strategii zarządzania energią. Szczególnie przydatne w tym momencie okazują się tryby oszczędzania baterii, które wydłużają czas lotu poprzez ograniczenie prędkości lub innych parametrów. Stale monitorując stan baterii, możesz zarządzać energią i planować powrót na bazę przed jej wyczerpaniem. Nowoczesne baterie o większej pojemności poprawia zasięg urządzenia, nie zwiększając znacząco jego wagi.

 

Poprawa komunikacji

W celu poprawy zasięgu drona wielu producentów zdecydowało się na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie komunikacji radiowej. Wykorzystanie mocniejszych anten, precyzyjne odczytywanie sygnały oraz lepsza obsługa systemu GPS potrafią znacząco wydłużyć zasięg drona. Ogromnym postępem okazało się także wykorzystanie technologii 5G, która zrewolucjonizowała przekazywanie informacji między nadajnikami a dronami. Z tego powodu opłaca się kupować urządzenia wyposażone w nowoczesne rozwiązania techniczne.

 

 

Drony profesjonalne i konsumenckie – porównanie zasięgu urządzeń

Chociaż różnice między dronami profesjonalnymi i konsumenckimi są ogromne, nie zawsze oznacza to, że ich zasięg będzie różny. W wielu przypadkach jest on porównywalny.

Typowe konsumenckie urządzenia, jak choćby DJI Spark, pozwalają na sprawną komunikację w promieniu kilku kilometrów. Nowsze modele, takie jak DJI Mavic 3 Pro, korzystają już z technologii, która pozwala na cieszenie się z ponad 20 km zasięgu.

Podobne wartości oferują drony profesjonalne, takie jak DJI Matrice 350 RTK. Platformy profesjonalne mają jednak stanowczo większą funkcjonalność, jeśli chodzi o transmisję wideo w jakości Full HD. Profesjonalne drony wojskowe wyróżniają się, jeśli chodzi o zasięg. Wykonano je w technologii, która pozwala na wysyłanie ich nawet na odległość kilku tysięcy kilometrów.

Bez względu na to, z jakiego modelu drona korzystamy, jego zasięg będzie znacząco wpływał na efektywność, bezpieczeństwo, elastyczność operacyjną oraz zakres możliwych zastosowań. W SNH Drones podpowiemy ci, jak wybrać odpowiedni model, dostosowany do twoich potrzeb oraz jak zwiększyć jego zasięg do optymalnego poziomu.