Jak wybrać kartę pamięci do drona?

Większość dronów jest fabrycznie wyposażona w kartę pamięci microSD o określonej pojemności. Aby rejestrować i przechowywać efekty swojej pracy, często potrzeba czegoś więcej. Dzięki odpowiedniej karcie pamięci zebrany materiał filmowy i fotograficzny bezpiecznie przechowasz. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co wziąć pod uwagę, wybierając kartę pamięci do swojego BSP.

Pojemność karty

Zastanawiając się, jaka karta pamięci do drona byłaby najlepsza, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednią pojemność. To właśnie ona wpływa na to, ile danych można na niej przechowywać. O tym, jaki jest standard pojemności wybranej przez nas karty, zazwyczaj informuje nadrukowany na niej główny opis.

W zasadzie istnieją dwa standardy pojemności kart pamięci:

  • SDHC (Secure Digital High Capacity) – od 2 GB do 32 GB;
  • SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) – od 32 GB do 2 TB.

Aktualnie na rynku najpopularniejsze są karty posiadające wielkość od 32 do 512 GB.

Im częściej nagrywasz filmy lub robisz zdjęcia, tym większą pojemność karty potrzebujesz. Wysoka rozdzielczość nagranych materiałów wideo, na przykład 4K, również wymaga większej ilości miejsca. Co więcej, jeśli planujesz długie sesje nagrywania podczas lotów, zdecydowanie wygodniejsze będzie używanie kart o dużej pojemności. Unikniesz wtedy konieczności przerywania nagrań w celu wymiany karty. Dodatkowo nie będzie potrzeby „zrzucania” materiałów na komputer, a związane z tym ryzyko utraty danych spadnie do zera.

Większa pojemność karty pamięci do drona wiąże się jednak z jej wyższą ceną. O tym, ile kosztuje karta pamięci do drona i czy warto inwestować w większe pojemności, dowiesz się z dalszej części artykułu.

 

 

Szybkość odczytu/zapisu

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na wybór karty pamięci do drona, jest klasa prędkości zapisu. Parametr ten określa szybkość, z jaką karta może zapisywać dane. Jest to ważny czynnik, zwłaszcza podczas nagrywania wideo w wysokiej rozdzielczości lub fotografowania w szybkim tempie. Określają ją następujące oznaczenia:

  • Klasa szybkości w okręgu
  • Klasa szybkości „U”
  • Klasa szybkości wideo „V”

Poniżej omawiamy najczęściej spotykane klasy zapisu.

Class 6

Minimalna prędkość zapisu wynosi 6 MB/s. Jest to stosunkowo niski standard i może być niewystarczający do nagrywania wideo w wysokiej rozdzielczości.

Class 10

Minimalna prędkość zapisu wynosi 10 MB/s. Jest to popularny standard dla kart SDHC i SDXC, który wystarcza do nagrywania wideo w rozdzielczości Full HD (1080p).

UHS Speed Class 1 (U1)

Minimalna prędkość zapisu wynosi 10 MB/s. Jest to odpowiednik Class 10 i jest odpowiedni do nagrywania wideo w rozdzielczości 4K.

UHS Speed Class 3 (U3)

Minimalna prędkość zapisu wynosi 30 MB/s. Jest to najwyższy standard dla kart pamięci SDXC, który jest zalecany do nagrywania wideo w rozdzielczości 4K w wysokich klatkach na sekundę oraz do profesjonalnych zastosowań.

 

 

Jaką klasę prędkości zapisu karty pamięci do drona wybrać?

Informację o tym, jaką kartę pamięci wybrać dla bezzałogowca, można znaleźć w specyfikacji każdego urządzenia. Rubryka Max Video Bitrate, czyli maksymalna szybkość transmisji zawiera dane wyrażone w megabitach na sekundę. Wymaga to jednak ręcznego przeliczania danych na MB/s, co wymaga pewnej wprawy i wiedzy.

Jeśli nie chcesz samodzielnie przeliczać danych, skorzystaj z wykazu kompatybilnych kart dla dronów dostępnych na stronie producenta. O zestawienie takich danych zadbała na przykład marka dronów DJI. Korzystając z gotowych zestawień, unikniesz pomyłki i wybierzemy odpowiednią klasę karty dla naszego BSP.

 

Marka i jakość

Wybierz kartę pamięci renomowanej marki, która gwarantuje wysoką jakość i niezawodność swoich produktów. Unikaj tanich i nieznanych marek, których karty mogą mieć problem z zapisem i odczytem danych. Jeśli planujesz używać drona w trudnych warunkach atmosferycznych, warto rozważyć zakup karty pamięci odpornej na wysoką temperaturę czy wilgotność. Polecaną marką kart pamięci jest Samsung, czy SanDisk w wersji Extreme Pro. Te wysokiej jakości karty pamięci znajdziesz w naszym sklepie.

 

 

Ile kosztuje karta pamięci do drona?

Ceny dobrej jakości kart pamięci wahają się w zależności od ich pojemności i klasy szybkości zapisu. Przykładowo ceny kart firmy Samsung wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Do karty zazwyczaj dołączony jest adapter, który pozwala na korzystanie z niej również na innych urządzeniach. Jeśli masz wątpliwości lub pytania, który produkt wybrać do swojej maszyny, chętnie podpowiemy i doradzimy najlepsze rozwiązanie.

 

Ile kart pamięci potrzebuję?

Wszystko zależy od twoich potrzeb i sposobu użytkowania drona. Weź jednak pod uwagę swoją częstotliwość nagrywania i fotografowania, długość sesji i ilość pozyskanych danych oraz potrzebę tworzenia rezerwowych kopii. Doświadczenie podpowiada, że warto mieć zapasową kartę pamięci o odpowiedniej pojemności, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość miejsca na przechowywanie danych.

Dodatkowe karty pamięci bez problemu zamówisz w naszym sklepie. Dzięki profesjonalnej obsłudze i spersonalizowanym poradom będziesz przygotowany na każdą ewentualność.