Jak wybrać drona do filmowania i zdjęć?

Filmowanie i robienie zdjęć z drona to atrakcyjna opcja dla tych, którzy chcą tworzyć efektowne materiały. Przed zakupem urządzenia warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i umiejętności. Pozwoli to wybrać model, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Większość dronów oferuje zaawansowane rozwiązania, które w pełni wykorzystać może tylko umiejętny operator. Jakie zatem platformy wybrać, aby cieszyć się wysokiej jakości fotografiami i filmami z powietrza?

12DJI/Inspire3/9

Wybór drona do filmowania i zdjęć – od czego zacząć?

Przed każdym większym zakupem warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz dostępny budżet. Potrzeby, w zależności od zainteresowań operatora, mogą być bardzo zróżnicowane. Na początku warto sobie uświadomić, że dron idealny do filmowania nie zawsze będzie najlepszym wyborem do robienia zdjęć. Dlatego na początkowym etapie niezbędne jest ustalenie swoich priorytetów. Gdy już je poznamy, pozwoli to na zakup modelu, który trafi w nasze osobiste potrzeby.

Drony do zdjęć – o tym warto pamiętać

Przy wyborze drona do zdjęć przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Mają one wpływ na jakość tworzonych zdjęć, ale również cenę i zaawansowanie techniczne maszyny.

 

Jakość zamontowanej kamery

To przede wszystkim kamera odpowiada za efekty i jakość materiałów. Parametry takie jak rozdzielczość, wielkość matrycy, czy zakres dynamiczny wpływają na jakość ujęć z powietrza. Im większa matryca, tym więcej światła do niej wpada. Pozwala to na robienie zdjęć bez szumów nawet po zmroku.

Pozycjonowanie i stabilizacja sprzętu

Dobre pozycjonowanie pozwoli na uchwycenie interesującego i poprawnego technicznie kadru. Użytkowanie kamery z gimbalem, czyli urządzeniem, które odpowiada za izolację kamery od wszelkich drgań, pozwala osiągnąć wysoką jakość i szczegółowość obrazu.

Stabilizacja w trzech osiach jest właściwie niezbędna, by maszyna poradziła sobie w razie nagłych podmuchów wiatru, czy ze zmianą kierunku lotu. Co ciekawe, czynnik ten jest jednak ściśle powiązany z wagą naszego bezzałogowca.

Dron przeznaczony do profesjonalnych zdjęć waży zazwyczaj nieco więcej niż popularne lekkie modele do 249 gramów. W kwestii wagi należy jednak zachować rozsądek, bo mobilność, którą może ograniczyć wyższa waga bezzałogowca, również wpływa na wykonywanie zdjęć.

Format zapisywanych zdjęć

Jest niezwykle istotny zwłaszcza dla osób, które planują zająć się fotografią z drona komercyjnie. Do niedawna jedynym obsługiwanym przez oprogramowanie formatem zdjęć był JPEG, który nieszczególnie nadaje się do obróbki, ze względu na sporą stratę jakości i szczegółów obrazu przy kompresji.

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest opcja zapisywania zdjęć w formacie RAW lub DNG. Znaczna większość osób zajmujących się fotografią z drona, czy to amatorsko, czy profesjonalnie, korzysta z programów do edycji grafiki. Dzięki wysokiej jakości zdjęć zapisanych w tych formatach możliwa jest korekcja kolorów, retusz, czy dodawanie efektów specjalnych.

Dzięki pomocy programów graficznych, takich jak Adobe Lightroom czy Photoshop, możemy stworzyć efekt, który na długo pozostanie w pamięci.

Tryby fotografowania

Są niesamowitym ułatwieniem przy robieniu zdjęć z drona. Inteligentne tryby fotograficzne rozpoznają sceny i optymalizują do nich parametry kamery.

Dowiedz się jakie tryby fotografowania są dostępne w interesującym cię modelu bezzałogowca. Jednym z bardziej efektownych i powszechnie używanych trybów jest tryb zdjęć panoramicznych, które pozwalają na robienie sekwencji zdjęć w interwale czasowym.

Tryby fotografowania oczywiście różnią się w zależności od modelu maszyny oraz poziomu zaawansowania kamery i oprogramowania.

Drony do filmowania – zasady wyboru

Tak jak wspominaliśmy wyżej, nie każdy dron dedykowany do filmowania sprawdzi się w fotografii. Ta sama reguła działa także w drugą stronę i nie każdy model wykonujący efektowne zdjęcia będzie nagrywał wysokiej jakości filmy.

 

12DJI/Inspire3/2

 

Zastanawiając się nad dronem przeznaczonym typowo do filmowania, przede wszystkim zwróć uwagę na jego wyposażenie, łatwość obsługi oraz poziom swoich umiejętności. Planując zakup, warto rozważyć również kilka technicznych czynników, które sprawią, że nasze ujęcia z lotu ptaka będą najwyższej jakości.

 

Stabilizacja urządzenia i bezpieczeństwo lotu

Stabilność lotu oraz jego bezpieczeństwo są kluczowe, gdy zależy nam na płynnych i profesjonalnych nagraniach. Świetnym wyborem będzie BSP wyposażony w automatyczną funkcję unikania przeszkód, czy powrót do punktu startowego w razie utraty sygnału.

 

Prosta obsługa i interfejs

Szczególnie przy nagrywaniu filmów z drona można docenić prostotę i intuicyjność obsługi urządzenia. Dodatkowym atutem są różne funkcje i tryby nagrywania filmów, które dostosują automatycznie ustawienia, do nagrywanego obrazu.

 

Jakość nagrywanego obrazu

W nagrywaniu materiałów filmowy to jakość obrazu odgrywa kluczową rolę. Dlatego warto wybrać drona z wysokiej jakości kamerą, zdolną do nagrywania w rozdzielczości co najmniej 4K. Im większa matryca i większa ilość megapikseli, tym lepsza będzie jakość nagrywanego obrazu. Warto również zapoznać się z innymi parametrami świadczącymi o jakości nagrywanego obrazu, m.in. ilości klatek na sekundę, rozdzielczości, czy ISO.

 

Czas i zasięg drona

Wybór drona, który oferuje odpowiedni czas lotu oraz zasięg, pozwoli na ciekawsze ujęcia i większe możliwości jego wykorzystania.

 

Drony do robienia zdjęć i filmowania – TOP 6 modeli

Wszystkie parametry mające wpływ na dokonanie wyboru danego modelu drona, zostały zestawione w formie przejrzystej tabeli zamieszczonej w artykule „Najlepszy dron do filmowania i fotografii”. Poniżej natomiast znajdziesz zwięzłe informacje o polecanych modelach BSP do robienia zdjęć i filmowania.

 

#1 DJI Mini 3 Fly More Combo

Lekka konstrukcja i kompaktowy rozmiar tego urządzenia świetnie sprawdzi się dla początkujących operatorów. Atutem jest również zestaw filtrów ND, gimbal 3-osiowy zapewniający stabilizację lotu, czy wyjątkowo intuicyjny interfejs.

DJI Mini 3 Pro w podróży

(Link do produktu: DJI Mini 3 Fly More Combo (DJI RC))

 

#2 DJI Air 2S Fly More Combo

Świetny stosunek jakości do ceny oraz wysoka jakość ujęć również po zmroku to cechy szczególne tego modelu. Lekka, stabilna konstrukcja na trzyosiowym gimbalu wyposażona w inteligentne tryby lotu pozwala zachować obiekt w środku kadru. Bezpieczeństwo lotu natomiast zapewniają czujniki antykolizyjne.

SNH Drones Air 2S 5

(Link do produktu: DJI Mavic Air 2S Fly More Combo)

 

#3 Autel EVO Nano+ Premium Bundle

Zaletą tego modelu niewątpliwie jest funkcja nagrywania dźwięków z otoczenia, przystępna cena oraz wysokie ISO kamery drona, czyli jego czułość na światło. Obsługa formatu RAW i 3-osiowy gimbal z pewnością będą dodatkowym atutem.

Autel EVO Nano Standard

(Link do produktu: Autel EVO Nano+ Premium Bundle)

 

#4 DJI Mavic 3 Fly More Combo

Ten bezzałogowiec to synonim zaawansowanej technologii i jakości obrazu. Wyposażony w dwie kamery w jednym korpusie, stabilizację obrazu oraz automatyczne funkcje dbające o płynność nagrania będzie świetnym wyborem zwłaszcza dla profesjonalistów. Redukcja szumów w warunkach słabego oświetlenia, długa praca na jednej baterii i automatyczne unikanie przeszkód to kolejne z jego cech charakterystycznych.

(Link do produktu: DJI Mavic 3 Fly More Combo)

 

#5 Autel EVO Lite + Premium Bundle

Zaletą wyboru tego bezzałogowca niewątpliwie jest wysoka jakość obrazu, stabilność lotu, długi czas pracy na baterii, bogaty zestaw dodatków, łatwość obsługi i zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. Wyjątkowa jest również kamera z 12,8-calową matrycą CMOS, która pozwala na nagrywanie wideo w rozdzielczości 6K oraz wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 48MP.

autel evo lite series

(Link do produktu: Autel EVO Lite+ Premium Bundle)

 

#6 Autel EVO II Pro Rugged Bundle V2

Dron ten nagrywa obraz w doskonałej jakości 4K HDR z odzwierciedleniem kontrastu i kolorów. Długi czas lotu na jednej baterii pozwoli na nagrywanie przez dłuższy czas i w większej odległości. Zapis zdjęć odbywa się w formacie JPEG i RAW jednocześnie, nawet w rozdzielczości 6K.

Wybór odpowiedniego drona do filmowania i zdjęć zależy głównie od potrzeb użytkownika, dostępnego budżetu oraz oczekiwań co do jakości i funkcji.

(Link do produktu: Autel EVO II PRO Rugged Bundle V2)

 

Bez względu na poziom Twoich umiejętności, w naszej ofercie znajdziesz maszynę, która pozwoli Ci wznieść fotografię i filmowanie na wyżyny! Sprawdź wszystkie drony dostępne w naszym sklepie.