Pierwszy lot w atmosferze Marsa wykonany dronem

Dron na marsie
Źródło: NASA/JPL-Caltech

Agencji kosmicznej NASA w dniu 19.04.2021 r. udało się zrealizować procedurę lotu dronem Ingenuity. Jest to historyczny dzień dla międzynarodowego lotnictwa, a niektórzy porównują go z dniem, gdy bracia Wright po raz pierwszy wzbili się w powietrze w roku 1903.

Ingenuity został dostarczony na powierzchnię Marsa razem z łazikiem Perserance, który bada powierzchnię Czerwonej Planety. Inżynierowie NASA nie mieli łatwego zadania, przygotowując drona do lotu w warunkach, jakie panują na Marsie. Przede wszystkim trzeba było uporać się z problemem, jakim jest bardzo mała gęstość powietrza w stosunku do tej, jaka panuje na Ziemi (poniżej 1% w stosunku do atmosfery przy powierzchni Ziemi). Dlatego Ingenuity posiada dwa śmigła jedno nad drugim kręcące się w przeciwnych kierunkach o długości około 1,2 m każde mogące osiągać 2,4 tys. obrotów na minutę. Dodatkowo należało maksymalnie zmniejszyć masę, skutkiem czego dron waży tylko 1,8 kg.

Sam lot planowany był na 11.04, jednak został wykryty problem i w związku z tym należało zaktualizować oprogramowanie, przez co konieczne było przesunięcie lotu o kilka dni. Ostatecznie udało się wyeliminować wszelkie komplikacje i dnia 19.04 około godziny 9:30 czasu polskiego dron wzbił się w powietrze na niewiele ponad 3 m, a lot trwał blisko 40 s. Przy okazji Ingenuity wykonał zdjęcie swojego cienia, gdy był w powietrzu. Cała procedura została sfilmowana przez łazik Perserance, a nagranie opublikował oficjalny profil NASA. Warto zaznaczyć, że cały proces odbywał się całkowicie autonomicznie, ze względu na duże opóźnienia w przesyle jakichkolwiek danych.

W przyszłości planowane są kolejne loty, jednak dużą rolę odgrywa tutaj bateria, która ładowana jest za pomocą paneli słonecznych umieszczonych na dronie. NASA podaje, że maksymalny czas lotu na jednym ładowaniu wynosi 90 sekund, co jest sporym utrudnieniem.  Naukowcy podają, że chcą wykonać jeszcze 5 lotów w ciągu miesiąca.