Czy wolno korzystać z drona w przestrzeni publicznej?

Odkrywanie nowych miejsc z lotu ptaka lub spoglądanie na dobrze znane nam miejsca z nowej perspektywy może być fascynującą przygodą. Czy w przestrzeni publicznej można pilotować drona, nie narażając się na przykre konsekwencje? Z naszego artykułu dowiesz się, o czym warto wiedzieć przed pierwszym lotem w takim miejscu.

dji mini 2 se lekki

Czym jest „przestrzeń publiczna”?

Miejsca publiczne to obszar ogólnodostępny. Przestrzeń ta nie jest w posiadaniu ani pod kontrolą żadnej jednostki ani organizacji. W związku z tym mogłoby się wydawać, że nie podlega niczyim regulacjom. Jednak w większości przypadków istnieją ograniczenia dotyczące latania dronem w przestrzeni publicznej. Przede wszystkim wynika to z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa ludziom, którzy również z niej korzystają.

Do miejsc publicznych można zaliczyć:

  • Przestrzeń miejską i społeczną, w tym ulice, parki, plaże, place, muzea, cmentarze.
  • Obszary publiczne w budynkach, w tym korytarze, hale, muzea, foyer, hotele, centra handlowe, które są ogólnodostępne dla użytkowników.

Przestrzeń miejska – gdzie można latać dronem?

Loty w przestrzeni miejskiej regulują przepisy Prawa Lotniczego. Przepisy Urzędu Lotnictwa Cywilnego są dość zawiłe, ale zapoznanie z nimi przed lotem pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji.

Pilotując drona w mieście, na plaży, czy innym miejscu publicznym, warto pamiętać o czymś jeszcze. Przepisy prawa regulują również kwestie związane z wizerunkiem innych ludzi. Filmowanie oraz fotografowanie osób jest legalne, pod warunkiem że nie będziesz rozpowszechniać ich wizerunku, np. w mediach społecznościowych. W pozostałych przypadkach niezbędna jest osobista zgoda osoby znajdującej się na nagraniu lub zdjęciu.

Zezwolenia na rozpowszechnianie wizerunku nie wymaga sytuacja, gdy osoba jest publicznie znana lub jej wizerunek stanowi jedynie szczegół całości. Fotografowanie zgromadzeń publicznych, krajobrazów, czy imprez masowych jest więc dozwolone.

 

 

Loty dronem w centrum miasta

Latanie BSP w mieście jest dozwolone, pod warunkiem dostosowania się do przepisów ustawy Prawo Lotnicze. Zgoda na lot dronem nad miastem nie jest wymagana, jeśli masa drona nie przekracza 250 g. Zazwyczaj loty dronem w mieście są realizowane w kategorii otwartej.

Należy wtedy pamiętać o przestrzeganiu maksymalnej wysokości lotu do 120 m i obowiązku utrzymania kontaktu wzrokowego ze swoim urządzeniem. Ważne jest również zachowanie bezpiecznej odległości od budynków i osób postronnych.

Latanie dronem w mieście często utrudnia obecność strefy CTR. Strefa ta potrafi rozciągać się na kilka kilometrów od lotniska, obejmując tereny mieszkalne i miejskie. Lot w takim obszarze wymaga więc zgłoszenia do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy można latać dronem w mieście. Wszystko zależy od tego, gdzie dokładnie w danym momencie się znajdujesz.

 

Plaże publiczne

Latanie dronem nad tłumem plażowiczów to ogromna odpowiedzialność. Promienie słoneczne odbijające się od tafli wody, mogą spowodować, że stracimy z oczu naszego bezzałogowca. Kolejnym utrudnieniem w lotach na plaży są wytyczone specjalne strefy np. wojskowe, czy pograniczne.

Trzeba pamiętać, że linia brzegowa bardzo często jest również granicą państwa lub strefą stacjonowania oraz działań marynarki wojennej. Zanim więc wybierzemy się z dronem na plażę, przemyślmy, czy nie stworzymy dodatkowego zagrożenia.

Nie wszystko, co dozwolone, jest bezpieczne. Być może wybór innej pory dnia, w której plażowiczów jest mniej, będzie bardziej bezpieczny.

 

Dworce kolejowe

Dworce kolejowe zaliczane są do infrastruktury krytycznej, która objęta jest wieloma zakazami. Dotyczą one również lotów BSP w pobliżu dworca i wewnątrz niego. Prawo zabrania latania dronem również nad poruszającymi się pojazdami, do których oczywiście należą pociągi i pojazdy szynowe.

 

Lotniska

Loty bezzałogowcami w pobliżu lotnisk są surowo wzbronione i wiążą się z odpowiedzialnością karną. Stwarzają realne zagrożenie kolizji z innymi statkami powietrznymi i w konsekwencji mogą stać się przyczyną poważnej katastrofy.

 

 

Obszary publiczne w budynkach – gdzie można latać dronem?

Wiele miejsc w budynkach użyteczności publicznej jest ogólnodostępnych. Do obiektów tych zaliczają się stadiony i obiekty sportowe, sklepy, stacje paliw, hotele czy restauracje. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że można w nich korzystać ze dronów bez żadnych ograniczeń.

Ciężko nawet sobie wyobrazić sterowanie platformą w tak ograniczonej przestrzeni. Z pewnością nie byłbyś w stanie utrzymać bezpiecznej odległości urządzenia od ludzi oraz przedmiotów, nie wspominając nawet o hałasie.

Zanim więc przyjdzie nam na myśl, by uruchomić drona w zamkniętej przestrzeni, warto zastanowić się nad tym, jak ogromne jest ryzyko spowodowania obrażeń i zniszczeń. Nie zaszkodzi również zapytać o zdanie zarządcy obiektu, który odpowiada za bezpieczeństwo.

 

Jak sprawdzić, gdzie można latać dronem?

Miłośnicy lotów bezzałogowcami doceniają nietuzinkowe miejsca i widoki z lotu ptaka. Bez wątpienia sporo emocji dostarczają filmy i zdjęcia z przestrzeni miejskich. Szczególnie ciekawe są dla osób zainteresowanych architekturą. Aby zaplanować lot dronem w przestrzeni publicznej, warto upewnić się, czy teren, który wybraliśmy, jest rzeczywiście wolny od zakazów.

Nie wszystkie miejsca posiadające ograniczenia lotów są widocznie oznakowane. Natomiast same przepisy dotyczące poszczególnych obszarów bywają bardzo zawiłe. Aby więc upewnić się, że nasz lot będzie zgodny z prawem, można skorzystać z dedykowanych aplikacji (np. Drone Tower) lub stron internetowych.

Dostarczają one informacji o ograniczeniach lotów, takich jak strefy zakazane, czy lokalnie obowiązujące przepisy. Ich dodatkowym atutem jest czytelny interfejs i aktualizacje informacji w czasie rzeczywistym. Najlepiej zapoznać się z charakterystyką miejsca, jeszcze na etapie przygotowań w domu.

 

 

Jakim dronem można latać w mieście?

Z przepisów jasno wynika, że latanie dronem o wadze do 250 g nie wymaga szkolenia ani zdania testu. W związku z tym cieszą się one niesłabnącą popularnością wśród wielu użytkowników. Dodatkowo zgoda na lot dronem nad miastem nie jest wymagana, gdy jego masa startowa nie przekracza wspomnianej wyżej wartości. Oszczędza to wielu formalności związanych z uzyskaniem pozwoleń.

W tej kategorii świetnym wyborem będzie wielki dron w rozmiarze mini, czyli DJI Mini 3. Jego specyfikację oraz parametry znajdziesz na stronie internetowej SNH Drones.

W Polsce legalnie pilotować drona można w wielu miejscach uznawanych za publicznie dostępne. Oczywiście jest to możliwe, o ile przestrzegamy lokalnych przepisów i regulacji dotyczących przestrzeni powietrznej. Nigdy jednak nie uruchamiaj urządzenia, gdy nie jesteś pewny, czy strefa, w której się znajdujesz, na to pozwala. Poza tym bez względu na to, czy masz do czegoś prawo, zawsze powinna tobą kierować troska o bezpieczeństwo innych i szacunek do ich prywatności.