Czy w górach można latać dronem?

Loty dronem w górach to przede wszystkim niesamowite widoki, a zarazem spore wyzwanie, nawet dla doświadczonego pilota. Dodatkową trudność stanowią lokalne przepisy dotyczące lotów bezzałogowcami oraz specjalne ograniczenia dla niektórych terenów. W tym artykule odpowiemy na często pojawiające się pytania dotyczące lotów BSP w górach oraz wyjaśnimy, jak dobrze się przygotować na ewentualne trudności

Loty dronem w górach – o czym warto pamiętać?

Używanie dronów w górach jest możliwe, ale istnieją pewne ograniczenia i zalecenia, których bezwzględnie należy przestrzegać. Jeśli nie jesteś pewien, czy w danym miejscu można latać dronem, lepiej nie rozpoczynaj lotu. Nieznajomość przepisów nie zwalnia nikogo z ich przestrzegania. Dlatego tak ważne jest poznanie i zrozumienie lokalnych ustaleń dotyczących lotów bezzałogowcami oraz zdobycie pozwoleń, jeśli na danym obszarze są wymagane.

Loty dronów w Polsce podlegają przepisom oraz wytycznym Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Jeśli natomiast chodzi o obszary górskie, zazwyczaj są częścią objętych specjalną ochroną parków narodowych, parków krajobrazowych oraz obszarów Natura 2000. Na stronie ULC bez problemu można znaleźć przepisy i zasady wykonywania lotów w tych szczególnych miejscach.

Jeśli chodzi o przepisy dotyczące lotów BSP w obszarze parków narodowych, są na nie nałożone liczne restrykcje i regulacje, chroniące życie i spokój dzikich zwierząt. Dla wszystkich parków narodowych  w Polsce przepisy są ujednolicone i zakazują lotów rekreacyjnych i sportowych w obszarach objętych ustawową ochroną. Wszelkie inne loty wymagają zgody Dyrektora danej placówki, a nierzadko też – wniesienia odpowiedniej opłaty.

 

Jak legalnie latać dronem w górach?

Niestety, rekreacyjne korzystanie z dronów w górach na terenie parków narodowych jest niemożliwe dla przeciętnego turysty. Wynika to przede wszystkim z troski o środowisko naturalne. Rzecz jasna równie ważne jest bezpieczeństwo innych osób oraz możliwe kolizje z maszynami znajdującymi się w przestrzeni powietrznej, jak choćby śmigłowce TOPR-u.

Warto przestrzegać tych ograniczeń, nie tylko z powodu dotkliwych kar finansowych. Pamiętaj, że bezzałogowce wydają dźwięki, których natężenie może przynieść katastrofalne skutki. Ptaki w okresie lęgowy, przestraszone hałasem wirnika, mogą nawet zaatakować maszynę i stracić życie lub uciec, opuszczając swoje gniazda.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy użycie drona w górach jest możliwe. Mniej restrykcyjne przepisy dotyczą rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych. Na terenach tych loty dronem są dozwolone, ale na bezpiecznej wysokości, która zapewnia spokojne bytowanie różnym gatunkom ptaków i zwierząt.

Ważne jest również przestrzeganie zasady wysokości 120 metrów od najbliższego punktu na ziemi. Z reguły na terenie równinnym nie ma z tym większych problemów. Inaczej jest jednak gdy poziom terenu wznosi się lub gwałtownie opada.

 

 

Loty dronem w górach – na co uważać?

Jeśli uda Ci się wybrać bezpieczną i zgodną z regulacjami lokalizację, czeka Cię jeszcze kilka wyzwań bezpośrednio związanych z samym pilotażem. Na co trzeba uważać, wybierając loty w terenach górskich?

 

Zmienne warunki pogodowe i atmosferyczne

Warunki pogodowe w górach zmieniają się nie tylko z upływem czasem, ale również w zależności od położenia. Zdarza się, że zupełnie inne warunki panują zaraz za stromym skalistym grzbietem góry, a inne w dolinie u podnóża wzniesienia.

Gwałtownie zmienia się wilgotność i temperatura. Niesie to ze sobą kolejne wyzwania i wymaga wiedzy na temat wpływu warunków zewnętrznych na BSP. Na przykład niska temperatura może spowodować nagłe spadki napięcia akumulatora w dronie i jego szybsze rozładowanie. Dlatego wielu operatorów korzysta z ogrzewaczy do akumulatorów i stale monitoruje wskaźniki temperatury.

Kolejnym niebezpieczeństwem związanym ze spadkiem temperatury jest oblodzenie śmigieł. Na każde 100 m wysokości spada ona o 0,6-1,0 stopnia Celsjusza, co może skutkować utratą siły ciągu poprzez zmianę profilu śmigła. Grozi to również niekontrolowanym upadkiem bezzałogowca i jego bezpowrotną utratą.

Ponadto specyfika górskiego terenu powoduje gwałtowne zawirowania powietrza. Częste występują również zmiany kierunku i siły wiatru. Takie nagłe podmuchy wpływają na stabilność lotu dronem. Jest też sprawdzianem umiejętności i wiedzy pilota. Pilotowanie w takich warunkach nie należy do najłatwiejszych i rzeczywiście może być źródłem stresu. Z kolei skoki ciśnienia, często występujące w górach, bezpośrednio wpływają na wysokość lotu. Maszyna może nagle stracić wysokość lub wznosić się bez wyraźnej przyczyny

Obecność mgły negatywnie wpływa na zasięg drona, zmniejszając go nawet dwukrotnie. Ponadto występująca mgła przekłamuje odczyty z czujników i sensorów optycznych i może uszkodzić samą maszynę. Bywa, że wilgoć z powietrza skrapla się na wrażliwych elementach, na przykład slotach kart pamięci. Wnika też przez wyjścia wentylacyjne i wpływa na działanie układów elektrycznych i elektronicznych, nierzadko je uszkadzając.

 

Manewry dronem w trudnym górzystym terenie

W górzystym terenie stabilność lotu dronem może pozostawiać wiele do życzenia. Zbocze góry niejednokrotnie „zasłania” sporą część satelitów z danego kierunku geograficznego. Wpływ na kontrolę lotu ma również ograniczony dostęp do sieci komórkowej w rejonach górskich. Z punktu widzenia poziomu trudności manewrów warto pamiętać również o obecności turystów lub innych BSP w przestrzeni powietrznej.

 

Dzikie zwierzęta i przeszkody w terenie

Atak drapieżnych ptaków to nie tylko ciekawy scenariusz na film, ale też całkiem realne ryzyko, którego można się spodziewać, wykonując loty w górach. Dron nie porusza się przecież bezgłośnie. Wręcz przeciwnie, dość często powoduje ataki dzikiego ptactwa, które są przestraszone nieznanym dźwiękiem.

Innym, choć nie mniej ważnym problemem, jest brak bezpiecznych miejsc do lądowania i startu. Teren górski często pokryty jest drzewami lub ostrymi, spadzistymi skałami.

 

 

Jakiego drona wybrać w góry?

Aby wybrać odpowiednią maszynę, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie nam służyć. Skoro planujesz wymagające loty w niesprzyjającym i nieprzewidywalnym terenie górzystym, wybór powinien paść na sprzęt, który jest przygotowany na takie wyzwania. Wybierając BSP do lotów w górach, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • stabilność i odporność na podmuchy wiatru,
  • zasięg i żywotność akumulatorów,
  • jakość kamery,
  • wbudowaną nawigację,
  • rozmiary urządzenia.

Zanim dokonasz wyboru, dokładnie przyjrzyj się specyfikacji interesującego cię modelu. Przeczytaj również opinie użytkowników. W naszym sklepie internetowym znajdziesz niezawodne maszyny półprofesjonalne  i profesjonalne, które doskonale nadają się do lotów w trudnym terenie.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze, skorzystaj ze wsparcia ekspertów SNH Drones. Chętnie wskażemy model dostosowany do Twoich potrzeb.