Często zadawane pytania

FAQ - Drony, uprawnienia dronowe, kwestie prawne

  • Co to jest NSTS i do kiedy obowiązuje?

    NSTS to kategoria szczególna, zgodnie z klasyfikacją ULC podzielona na 9 krajowych scenariuszy standardowych – od NSTS-01 aż po NSTS-09. Obecnie w użyciu pozostają NSTS-y o numerach od 1 do 8. Każdy scenariusz powiązany jest z uprawnieniami, które definiują zakres lotu (BVLOS – poza zasięgiem wzroku, VLOS – w zasięgu wzroku) oraz specyfikację drona, którym możemy latać (masa oraz typ budowy tj. wielowirnikowiec, śmigłowiec, stałopłat). Pełne wytyczne programowe można znaleźć na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Mimo zmiany przepisów, jeżeli posiadasz uprawnienia NSTS i złożyłeś/łaś oświadczenie operatora w ULC przed 31.12.2023 r., możesz latać w ramach NSTS jeszcze do 31.12.2025 r. włącznie.

  • Czym są uprawnienia w kategorii otwartej?

    Kategoria otwarta definiuje loty o niskim poziomie ryzyka i dzieli się na 3 podkategorie - w zależności od masy bezzałogowego statku powietrznego, którego zamierzamy użytkować. Wyróżniamy podkategorię A1 (drony od 250 g do 900 g), A2 (drony do 4 kg) oraz A3 (drony do 25 kg). Użytkując BSP w ramach kategorii otwartej łatwo dostrzec jedną zależność - latając cięższym dronem musimy zachować większą odległość od ludzi. Rozwinięcie tych informacji znajduje się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego pod tym linkiem.

  • Jak zdobyć uprawnienia w kategorii otwartej?

    Aby zdobyć uprawnienia A1 i A3, wystarczy rejestracja na stronie ULC, a następnie przejście krótkiego szkolenia online i zaliczenie testu na jego podstawie. Szkolenie A1/A3 zrealizujesz na tej stronie.    

    Aby uzyskać uprawnienia A2, również należy posiadać wcześniej wspomniane uprawnienia A1/A3. Dodatkowo, we własnym zakresie, należy ukończyć szkolenie praktyczne (składane jest oświadczenie o samokształceniu). Poza tym konieczne jest zaliczenie egzaminu teoretycznego w podmiocie egzaminacyjnym uznawanym przez ULC – takim jak SNH Drones. Tutaj możesz zapisać się na egzamin u nas!

  • Czy uprawnienia dronowe nabyte w Polsce są uznawane za granicą?

    Tak, po rejestracji w ULC i przyznaniu numeru operatora, uzyskujemy prawo do wykonywania lotów na terenie krajów Unii Europejskiej — oczywiście zgodnie z naszymi uprawnieniami. Niestety poza UE przepisy dotyczące bezzałogowych statków powietrznych różnią się w zależności od państwa i dla własnego dobra należy się z nimi zapoznać jeszcze zanim wzbijemy się w powietrze. Dobrym pomysłem jest wystosowanie wiadomości bezpośrednio do lokalnego urzędu obsługującego kwestie związane z UAV, a następnie wydrukowanie odpowiedzi na nasze pytanie. Mail od instytucji może w tym przypadku posłużyć jako zabezpieczenie prawne podczas wykonywania lotu dronem, oczywiście o ile będziemy stosować się do jego treści.

  • Jak wygląda egzamin do uprawnień dronowych STS?

    Po zrealizowaniu programu szkolenia STS-01 lub STS-02 (w naszym ośrodku lub w ramach samokształcenia) możesz przystąpić do egzaminu z wiedzy teoretycznej, którego zaliczenie kończy się zdobyciem uprawnień. Chętnie opowiemy Ci, jak to wygląda w SNH Drones, renomowanym ośrodku szkoleniowym:

    • Egzamin z wiedzy teoretycznej odbywa się online na naszej autorskiej platformie egzaminacyjnej
    • Termin egzaminu ustalamy z Tobą indywidualnie, zgodnie z Twoimi potrzebami

    Podejście do egzaminu można zakupić jako część pakietu szkoleniowego STS-01/STS-02 lub osobno. Jeżeli egzaminy są dla Ciebie szczególnie stresujące, możesz wykupić opcję zapewniającą Ci aż trzy podejścia do egzaminu!

  • Na jaką wysokość można latać dronem?

    Zgodnie z prawem maksymalna wysokość lotu dronem to 120 m, jednak w poszczególnych strefach geograficznych limit ten może być mniejszy.  Wysokość jest mierzona od najbliższego punktu na powierzchni ziemi. Jeśli na trasie lotu wystąpi sztuczna przeszkoda o wysokości minimum 105 m (do 50 m od naszego drona), wysokość można wyjątkowo zwiększyć o maksymalnie 15 m, aby zapobiec zderzeniu. Limit wysokości służy zachowaniu bezpieczeństwa ruchu powietrznego np. uniknięciu kolizji.

  • Jak należy oznaczać drona? Czym jest Remote ID?

    Na dronie należy umieścić numer operatora, wygenerowany podczas rejestracji, np. w formie naklejki. Dodatkowo, od 01.01.2024 r. posiadane przez nas drony (z pewnymi wyjątkami) muszą korzystać z systemu Remote ID, który umożliwia zdalne rozpoznanie kluczowych informacji, takich jak numer seryjny drona, numer operatora oraz położenie pilota lub lokalizacji startowej. Drony z nadaną klasą są już dostosowane do wymogów Remote ID, a wiele innych modeli posiada możliwość zainstalowania modułu nadawczego. Są również wyjątki od reguły: wymóg Remote ID nie dotyczy dronów poniżej 250 g latających w kategorii otwartej oraz operacji w ramach Narodowych Scenariuszy (jeżeli drony nie są wyposażone w Remote ID). 

    Szczegóły dotyczące zdalnej identyfikacji zostały opublikowane na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego i są dostępne pod tym linkiem.

  • Czy trzeba zarejestrować drona?

    Tak, wymagana jest rejestracja – jednak nie samego urządzenia, a jego operatora. Jeśli Twój dron waży powyżej 250 g lub posiada kamerę, musisz zarejestrować się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego  jako operator bezzałogowego statku powietrznego.

  • Gdzie mogą latać drony?

    Przestrzeń powietrzna jest podzielona na różne strefy, w których obrębie mogą obowiązywać ograniczenia, a nawet miejscowy zakaz lotu. Najprostszym sposobem, aby sprawdzić czy możemy latać dronem w danym miejscu, jest użycie aplikacji internetowej Check-in Pansa. Dzięki temu w szybki sposób zweryfikujemy legalność planowanego lotu. Zakazy i ograniczenia lotu obowiązują m.in. w okolicach lotnisk, baz wojskowych, nad składami substancji wybuchowych, czy terenami parków narodowych. 

  • Czy można latać dronem w mieście?

    W przypadku lotów w mieście w ramach NSTS podstawą jest doskonała znajomość przepisów oraz użycie dedykowanych aplikacji, które pozwolą sprawdzić restrykcje i możliwości dotyczące danej strefy. W przypadku STS-01 możemy wykonywać loty w środowisku miejskim, jeżeli zapewnimy kontrolowaną przestrzeń naziemną. Niestety w ramach STS-02 loty nad miastem są niemożliwe.

  • Czy można latać dronem nad prywatną posesją?

    Prawo nie zakazuje latania czy przelatywania nad prywatną posesją, szczególnie na dużych wysokościach - prawo własności w tym przypadku nie obejmuje przestrzeni powietrznej nad nieruchomością. Ponadto nielegalne jest zestrzelenie czy uszkodzenie w inny sposób naszego drona w tej sytuacji. Lepiej jednak nie nadużywać tych właściwości prawa zbyt często – widok drona przelatującego nad posesją może wywołać niepokój u mieszkańców, zwłaszcza jeżeli powtarza się często i towarzyszy mu hałas. Absolutnie nie powinno się latać na tyle nisko, by stwarzać zagrożenie np. dla osób przebywających w ogrodzie lub w pobliżu okien, szczególnie jeżeli dron posiada kamerę i inne urządzenia rejestrujące. Jeżeli właściciel udokumentuje, że nasze działania powtarzały się wielokrotnie, możemy mieć problemy na drodze sądowej - od oskarżeń o kradzież wizerunku i danych prywatnych, aż po zarzut nękania czy stalkingu. 

  • Czy trzeba zgłaszać każdy lot dronem?

    Tak, każdy lot dronem należy zgłosić w aplikacji Check-in Pansa. Dodatkowo Piloci BSP mogą być zobowiązani do złożenia planu lotu w systemie PansaUTM, co jest związane z ograniczeniami panującymi w danej strefie. Jedynie drony posiadające status zabawki lub drony ważące poniżej 250 g oraz nieposiadające kamery są zwolnione z obowiązku check-inu.

  • Czy mogę latać dronem w nocy?

    Tak, możesz latać nocą pod warunkiem, że Twój dron posiada wbudowane lub zamontowane specjalne oświetlenie, widoczne ze wszystkich stron. Loty nocne są definiowane jako odbywające się później niż 30 minut po zachodzie słońca, ale wcześniej niż 30 minut przed jego wschodem. Podczas latania nocą zachowaj szczególną ostrożność ze względu na ograniczoną widoczność.

  • Jaki jest najlepszy dron do filmowania?
    Wybierając drona do tworzenia filmów i fotografii z lotu ptaka, przeanalizuj jego parametry takie jak rozmiar i zwrotność to one pomogą ci wykreować dynamiczne ujęcia. Najważniejsza będzie jednak specyfikacja kamery zwróć uwagę na jakość rejestrowanego obrazu, moc zoomu, typ matrycy czy jakość kolorów. Polecamy modele takie jak DJI Mini 4 Pro czy  DJI Air 3 doskonały wybór zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych pilotów. Z kolei dla profesjonalistów z branży filmowej strzałem w dziesiątkę będzie DJI Inspire 3 z m.in. kamerą 8K czy ulepszonym trybem Spotlight Pro. Przy wszystkich zakupach w naszym sklepie mamy dla ciebie wyjątkową ofertę rabat na szkolenia, w tym z filmowania i fotografii, które odsłonią przed Tobą tajniki montażu filmowego i edycji zdjęć w programach takich jak Adobe Lightroom czy Adobe Premiere Pro. Dokładny program naszych szkoleń znajdziesz tutaj. 
  • Czy dron może spaść?
    Tak, dron może spaść z powodu awarii urządzenia, błędu pilota lub czynników zewnętrznych, z których najważniejszym są warunki atmosferyczne. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do oblodzenia śmigieł czy poważnych błędów w systemie kontroli lotu, a wilgoć związana z deszczem, mgłą i śniegiem - uszkodzić układy elektryczne drona. Jeżeli zależy Ci na lotach w trudnych warunkach pogodowych, wybierz sprzęt wodoodporny i zadbaj o jego akumulator – w niskich temperaturach powinien być ogrzany i maksymalnie naładowany. Powodem upadku drona może być także utrata sygnału, a tym samym kontroli nad urządzeniem. Przed lotem warto jest zdefiniować tzw. home point, używając procedury RTH (Return to home). Dzięki temu, nawet jeżeli utracimy sygnał, dron automatycznie powróci na wyznaczone przez nas miejsce. 
  • Dlaczego ptaki atakują drony?
    Ptaki atakują drony ze względu na poczucie zagrożenia, które wzbudzają w nich nieznane latające obiekty. Dron może być postrzegany jako zdobycz albo intruz wkraczający w przestrzeń powietrzną, którą kontrolują. Atak ptaka często kończy się uszkodzeniem drona i utratą kontroli nad lotem, a w najgorszym wypadku jego rozbiciem. Aby tego uniknąć, omijaj obszary lęgowe objęte ochroną i staraj się nie podlatywać zbyt blisko dużych skupisk ptaków. Pamiętaj, że walka z dronem może spowodować obrażenia także u zwierząt - zwłaszcza jeżeli będą mieć kontakt ze śmigłami. Podczas lotu zachowaj ostrożność i szybko reaguj na potencjalne zagrożenia, wykonując manewry wymijające.