Co zrobić, gdy dron wpadnie do wody?

Latanie dronem nad zbiornikami z wodą pozwala fotografować i nagrywać z wyjątkowej perspektywy. Podobnie jednak jak inne urządzenia mechaniczne, bezzałogowce nie lubią bliskich spotkań z taflą jeziora, rzeki czy morza. Co zrobić, gdy dron wpadnie do wody? Przeczytaj, jakie działania podjąć, aby zabezpieczyć sprzęt i uniknąć kosztownej naprawy.

Dron wpadł do wody – co zrobić najpierw?

Twój dron wpadł do wody? Nie masz ani chwili do stracenia. Trzymaj się tej kolejności:

 • Natychmiast wyjmij drona z wody.
 • Jeśli BSP jeszcze działa, jak najszybciej go wyłącz. Włączone zasilanie stwarza poważne ryzyko uszkodzenia płyty głównej i innych podzespołów. Często najłatwiejszym sposobem wyłączenia drona w takiej sytuacji jest po prostu wyjęcie akumulatora.
 • Wyjmij baterię. Pozostawienie jej wewnątrz urządzenia może spowodować zwarcie i uszkodzenie elektroniki drona.
 • Użyj miękkiego ręcznika (np. bawełnianego), aby wysuszyć i oczyścić drona tak dokładnie, jak to tylko możliwe. Niektórzy do wysuszenia drona używają suszarki do włosów lub wentylatora, ale uwaga – suszenie zbyt gorącym powietrzem może spowodować uszkodzenie niektórych delikatnych elementów.
 • Po oczyszczeniu sprzętu możesz wysłać drona do serwisu i pozwolić działać specjalistom.

Jak wyglądają działania serwisowe po kontakcie drona z wodą

Profesjonalny serwis powinien bez trudu poradzić sobie z diagnostyką drona, który zaliczył upadek do wody:

 • Serwisant otworzy obudowę i dokładnie osuszy wnętrze, usuwając pozostałe zabrudzenia. Następnie sprawdzi elektronikę pod kątem wystąpienia ewentualnych uszkodzeń.
 • Technicy sprawdzą wszystkie kable i połączenia, aby upewnić się, że pojawiły się pierwsze oznaki korozji.
 • Po dokładnym wysuszeniu, wyczyszczeniu i sprawdzeniu drona, specjalista wykona szczegółową diagnostykę urządzenia.

Może pojawić się konieczność wymiany niektórych elementów lub wykonania dodatkowych napraw. Usługi serwisowe powinny również wykryć mikropęknięcia, które powstają w wyniku kolizji, nie są widoczne gołym okiem i mogą stanowić zagrożenie dla bezpiecznego użytkowania drona.

 

Możliwe uszkodzenia drona po upadku do wody

Dron to urządzenie oparte na elementach elektronicznych. Poszczególne modele różnią się stopniem skomplikowania konstrukcji – od profesjonalnych BSP z termowizją po zabawki dla dzieci. Jednak w każdym przypadku największym wrogiem dronów, tuż obok kolizji, jest woda.

Woda może spowodować poważne uszkodzenia sprzętu. Elementy szczególnie narażone na zalanie to:

 • Bezpieczniki. Jeśli dron wpadnie do wody, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jeden z elektronicznych sterowników prędkości regulujących moc silnika przepalił bezpiecznik.
 • Bateria litowo-jonowa. Producenci ogniw, które były narażone na działanie wody, niezależnie od rodzaju zamoczenia, często zalecają utylizację starej baterii i zastąpienie jej nową.
 • Silnik. Zanurzenie w wodzie silnika, nawet na chwilę, jest niezwykle niebezpieczne. Absolutną koniecznością jest sprawdzenie czy ciecz nie dostała się do jego wnętrza.

Warto wiedzieć, że woda może spowodować niewidoczne uszkodzenia różnych części drona, nie tylko podzespołów elektronicznych. Dlatego w przypadku kontaktu drona z wodą warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy.

Dlaczego należy to zrobić jak najszybciej? Ponieważ wewnętrzne elementy profesjonalnych i półprofesjonalnych BSP są bardzo delikatne. Gdybyś zbyt długo zwlekał, mogłoby się okazać, że naprawa jest już niemożliwa.

 

Jak zapobiegać upadkom drona do wody

Lepiej zapobiegać niż… naprawiać. Aby zminimalizować ryzyko upadku drona do wody, unikaj latania dronem w warunkach ograniczających widoczność – we mgle, w deszczu lub śniegu. Zachowuj też szczególną ostrożność w czasie latania nad zbiornikami wodnymi. Pamiętaj, że niektóre modele nie mają wodoodpornej obudowy i bliski kontakt z wodą może definitywnie zakończyć ich działanie.

Z ochroną serwisową dronów DJI nie boisz się wody

Aby zadbać o swój sprzęt i nie martwić się ewentualnym zalaniem, pomyśl o zakupie ochrony serwisowej dla dronów DJI Care Refresh. Próba samodzielnej naprawy urządzenia zwykle jest bardzo kosztowna i zawsze istnieje ryzyko, że po prostu się nie uda.

Oferta marki DJI to oficjalny plan gwarancyjny dla dronów tego producenta. Daje on właścicielom dronów prawo do wymiany lub naprawy sprzętu (maksymalnie dwa razy w roku) za niewielką opłatą. Jeżeli BSP ulegnie uszkodzeniu, chociażby w przypadku kolizji czy zamoczenia w wodzie, DJI dostarcza nowe urządzenie lub model z tego samego segmentu.

Plan DJI Care Refresh chroni najważniejsze komponenty drona: gimbale, kamery i obiektywy, a w niektórych przypadkach także śmigła i akumulatory. W razie wypadku możesz więc oczekiwać wymiany całego urządzenia lub naprawy newralgicznych podzespołów.

 

Nie ryzykuj – uważaj nad wodą i wykup DJI Care Refresh

Zakup profesjonalnego drona to inwestycja w cenne narzędzie pracy. Usługi świadczone za pomocą BSP pomagają zdobyć nowych klientów i rozwijać się pod względem zawodowym. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo dronów narażonych na różne sytuacje losowe.

Podsumowując, jeśli Twój dron wpadnie do wody, nie panikuj i działaj szybko. Od razu go wyłącz, oczyść i osusz, a następnie wyślij do specjalistycznego serwisu. I zabezpiecz się na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych trudności, korzystając z planu DJI Care Refresh.