Bezpieczny transport drona podczas lotu samolotem – co warto wiedzieć?

Jeśli wybierasz się w miejsce słynące z pięknych krajobrazów, koniecznie zabierz ze sobą drona! Wykorzystanie BSP zagwarantuje Ci piękne zdjęcia i filmy z podróży. Jak jednak bezpiecznie przewozić drona w samolocie, aby nie narazić się na żadne nieprzyjemności i nie uszkodzić maszyny? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak uniknąć dodatkowych opłat i problemów związanych z przewożeniem sprzętu.

Dron w samolocie – przepisy, które warto znać

Drony towarzyszą nam na co dzień, zarówno w pracy zawodowej, jak i rozrywce. Nie dziwi więc fakt, że wiele operatorów dronów, chciałoby zabrać w podróż swoją maszynę, aby nagrać czy sfotografować ciekawe miejsca w różnych zakątkach świata.

Przewóz drona samolotem podlega podobnym zasadom, co przewóz innego sprzętu elektronicznego. Wprawdzie w zależności od linii lotniczych oraz przepisów w danym kraju zasady przewozu mogą się różnić, jednak zazwyczaj nie są one szczególnie uciążliwe.

Oczywiście są na świecie miejsca, gdzie używanie bezzałogowców jest zakazane i sprzęt może zostać skonfiskowany w czasie kontroli celnej. Dlatego przed przygotowaniem drona do podróży warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi wwożenia takich urządzeń, aby nie narazić się na nieprzyjemności i straty finansowe.

 

Przygotowanie drona do transportu

Czy wiesz, jak przygotować drona do podróży? Poniżej znajduje się kilka najważniejszych zasad, o których warto pamiętać, przygotowując się do lotu.

  • Sprawdź, czy w kraju, do którego lecisz, można latać dronem i jakich przepisów dotyczących lotów należy przestrzegać.
  • Sprawdź wymogi przewozu dronów w linii lotniczej, którą będziesz podróżować.
  • Sprawdź, na jakim akumulatorze pracuje maszyna. Rodzaj i moc baterii będą miały wpływ na sposób przewozu. Zabezpiecz akumulator przed przypadkowym zwarciem zgodnie z instrukcją producenta.
  • Wyłącz drona, a wszystkie ruchome części, w szczególności śmigła, zabezpiecz.
  • Nie ładuj baterii podczas lotu, aby nie wywołać samozapłonu albo pożaru.
  • Umieść drona oraz zapasowe baterie w widocznym miejscu na pokładzie samolotu, żeby cały czas mieć je na oku.

Jak widać, maszynę przede wszystkim należy wyłączyć przed podróżą oraz zabezpieczyć wszystkie ruchome elementy. Można to zrobić poprzez założenie specjalnych osłon oraz umieszczenie urządzenia w wodoodpornej, twardej walizce. W naszym sklepie znajdziesz profesjonalne futerały i walizki na drona, które zapewniają optymalny poziom ochrony. Mamy szeroką ofertę dedykowanych, bezpiecznych walizek przeznaczonych do transportu dronów DJI i Autel Robotics.

 

Przewożenie drona w bagażu podręcznym

Najłatwiej przewozić drona w bagażu podręcznym. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad jego bezpieczeństwem. Jeśli bierzesz BSP do bagażu podręcznego, umieść go w etui, pokrowcu czy walizce, żeby zapewnić mu maksymalną ochronę. Oczywiście wszystkie zapasowe akumulatory oraz baterie wyjęte z drona zawsze należy przewozić w bagażu podręcznym.

 

Przewożenie drona w bagażu rejestrowanym

Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz się na przewóz całego urządzenia w bagażu rejestrowanym, niezbędne jest wyciągnięcie akumulatorów. W większości przypadków baterie można przewozić tylko w bagażu podręcznym, i to w ilości ograniczonej do dwudziestu sztuk.

Do transportu akumulatorów i części zamiennych warto wybrać bezpieczny futerał. Takie etui zapobiega przypadkowym zwarciom oraz ogranicza rozprzestrzenianie się ognia w przypadku powstania samozapłonu. Wszelkie elementy, które można uznać za niebezpieczne, jak na przykład śrubokręty, należy przewozić w bagażu rejestrowanym.

 

Przewożenie baterii w samolocie

Pamiętaj również, aby sprawdzić, czy operator lotniczy nie wymaga zgody na przewóz baterii o pojemnościach większych niż 160 Wh i czy w ogóle na takie pozwala. Dotyczy to zwłaszcza dronów do zastosowań specjalistycznych, w których stosowane są baterie o większych pojemnościach. Zazwyczaj można przewozić maksymalnie dwie takie baterie w bagażu podręcznym, każdą oddzielnie, nierzadko za pisemną zgodą linii lotniczych.

Niezbędne jest dobre zabezpieczenie biegunów przed kontaktem z innymi przedmiotami. Można do tego użyć taśmy izolacyjnej, oryginalnego opakowania od baterii, specjalnej torby zabezpieczającej LiPo lub torebki strunowej.

 

 

Linie lotnicze i ich wytyczne

Chociaż istnieje wiele uniwersalnych zasad dotyczących przewozu dronów, to poszczególne linie lotnicze mogą mieć własne wymagania. Z tego powodu zawsze dobrze jest zapoznać się z wytycznymi konkretnego przewoźnika. Regulacje takie są ogólnodostępne. Poniżej znajdziesz krótkie zestawienie zasad obowiązujących w samolotach Wizzair i Ryanair.

Dron w samolocie linii Wizzair – przepisy

Wizzair nie zezwala na przewóz dronów. W samolotach tego przewoźnika niedozwolone jest ani zabieranie drona na pokład, ani przewożenie go w bagażu rejestrowanym. Wynika to z wewnętrznej polityki bezpieczeństwa firmy.

Dron w samolocie linii Ryanair – przepisy

Ryanair zezwala na przewóz bezzałogowców na szczególnych warunkach w bagażu podręcznym. Na pokładzie samolotu można transportować urządzenia zasilane akumulatorem litowym, pod warunkiem że nie przekraczają one 160 Wh. Nie ma natomiast możliwości przewozu baterii o pojemności większej. Istnieje także limit pozwalający na przewóz maksymalnie 15 urządzeń elektronicznych oraz dwudziestu baterii litowych na osobę. Każda bateria musi być odpowiednio zabezpieczona przed przypadkowym zwarciem.

Gdzie znaleźć przepisy dla innych linii lotniczych?

Chcesz mieć pewność, że jesteś dobrze przygotowany do przewozu drona i niezbędnych akcesoriów? W takim razie zajrzyj na stronę internetową przewoźnika i zapoznaj się z obowiązującymi przepisami.

Pamiętaj, że drony wraz z akcesoriami mogą być dość ciężkie i zajmować sporo miejsca. Dlatego niezbędna jest znajomość limitów wagowych i maksymalnych wymiarów bagażu, aby uniknąć dodatkowych opłat oraz problemów z transportem. Dobrym pomysłem jest również wcześniejsze skontaktowanie się z biurem przewoźnika i dopytanie o szczegóły na kilka dni przed planowanym lotem.

 

 

Podsumowanie

Zbliżający się sezon urlopów i wakacyjnych wyjazdów z pewnością zachęci niejednego operatora drona do tego, aby spakować swojego bezzałogowca i udać się w piękne, egzotyczne miejsca. Dobre przygotowanie i znajomość obowiązujących przepisów pozwoli bezpiecznie przewieźć drona w samolocie i cieszyć się filmami i zdjęciami z najdalszych zakątków świata.

  • Przygotowujesz się do podróży i chcesz zabrać ze sobą drona? Już dziś pomyśl o specjalnej walizce, która ochroni go przed wstrząsami i uszkodzeniem. Oryginalne akcesoria znajdziesz w naszym sklepie w kategorii Walizki i plecaki.