Rolnictwo 4.0 – jak uzyskać dofinansowanie na drona rolniczego?

Wykorzystywanie nowoczesnych technologii w rolnictwie stało się faktem. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że na zakup drona, zaawansowanego oprogramowania lub kamery multispektralnej można uzyskać dofinansowanie. Jest to możliwe dzięki rządowemu programowi Rolnictwo 4.0. Tegoroczna edycja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem, przez co nabór został zamknięty po zaledwie dwóch dniach, z powodu wyczerpania środków. Na czym polega ten program i co należy zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie na drona rolniczego w przyszłym roku? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Rolnictwo 4.0 – co wiadomo o programie?

Nowoczesne technologie zmieniają oblicze polskiego rolnictwa. Innowacyjny sprzęt i dedykowane oprogramowanie nie tylko sprawiają, że praca staje się łatwiejsza, ale także korzystnie wpływają na wydajność pracy i jakość upraw.

Program Rolnictwo 4.0 powstał po to, aby wspierać elementy rolnictwa precyzyjnego. Dofinansowanie ma służyć wdrożeniu systemów teleinformatycznych i rozwiązań cyfrowych do obsługi procesów produkcyjnych lub do wprowadzania do obrotu artykułów rolno-spożywczych. Zamysłem pomysłodawców programu jest połączenie digitalizacji gospodarstwa rolnego z automatyzacją określonych obszarów.

W tym roku nabór do programu rozpoczął się 15 listopada 2023 roku i miał potrwać do 15 grudnia 2023 roku. Jednak zbyt duża liczba chętnych spowodowała, że nabór został zamknięty 17 listopada 2023. Nam również nie udało się skorzystać z dofinansowania, jednak planujemy wziąć udział w kolejnym naborze. Dlaczego warto to zrobić? Podpowiadamy!

Program Rolnictwo 4.0 – co możesz zyskać?

Jeśli szukasz sposobu na rozwój gospodarstwa, pamiętaj o trzech kluczowych kwestiach:

 • W pierwszej kolejności warto sobie uświadomić, że wszystkie nowoczesności związane z rolnictwem precyzyjnym są objęte programem dofinansowania.
 • Drugą ważną kwestią jest pula środków do rozdysponowania. W tym roku kwota ta opiewała na 165 milionów złotych.
 • Kolejną zaletą programu Rolnictwo 4.0 jest możliwość rozliczania inwestycji wstecz, jeśli tylko spełnia określone kryteria i nie została zakończona.

Rolnicy, którzy chcą skorzystać z dotacji, muszą przez co najmniej 3 lata używać zakupionego sprzętu oraz utrzymywać przez ten czas swoje gospodarstwo. Na jakie dofinansowanie możesz liczyć? Przyznanie dofinansowania, jego wielkość i termin uzyskania funduszy są zależne od kilku czynników.

Osoby biorące udział w programie Rolnictwo 4.0 będą oceniane na podstawie następujących kryteriów. Za każdy z nich można otrzymać określoną liczbę punktów:

 • Ekologia – 5 punkty;
 • Młody rolnik – 4 punkty;
 • Wielkość gospodarstwa – 2 punkty.

Nawet jeśli uzyskasz 0 punktów, również możesz wziąć udział w programie, jednak wówczas kwoty dofinansowania będą mniejsze. Dopłaty dla rolników wynoszą:

 • 200 tys. zwrotu dla rolników poniżej 41 roku życia,
 • 80% zwrotu dla rolników zajmujących się certyfikowaną produkcją ekologiczną,
 • 65% zwrotu dla pozostałych rolników.

Przy czym warto mieć na uwadze, że jednorazowa pomoc udzielona jednemu beneficjentowi nie może przekroczyć 200 tys. zł.

Jakie produkty i rozwiązania są objęte dofinansowaniem w ramach programu Rolnictwo 4.0?

Dofinansowanie w ramach programu Rolnictwo 4.0 może objąć bardzo wiele innowacyjnych produktów, rozwiązań i systemów dedykowanych rolnikom i dopasowanych do indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa rolnego. Pamiętaj, że dofinansowanie dotyczy ogólnej technologii.

Przykładowe produkty, które mogą zostać objęte dotacją to:

 • Roboty i drony naziemne – są to urządzenia sterowane zdalnie lub automatycznie. Do tego grona zaliczają się na przykład: ciągniki autonomiczne sterowane za pomocą GPS, samobieżne zestawy do siewu i opryskiwania, roboty do ochrony roślin i maszyny do zbioru owoców.
 • Zdalne systemy wykonawcze – są nimi na przykład zawory w systemach nawodnieniowych i wiatraki przeciwmrozowe.
 • Drony – mogą być to drony rozpoznawcze, stosowane do mapowania stanu roślin lub drony wykonawcze, które równomiernie rozprowadzają wybraną substancję na określonym obszarze.
 • Czujniki i sensory – w tej kategorii znajdują się biosensory, czujniki meteorologiczne, czujniki wilgotności gleby, czujniki lokalizacji i czujniki jakości wody.
 • Systemy wspierania decyzji – są to systemy komputerowe, które na podstawie uzyskanych pomiarów analizują konieczność podjęcia określonych działań lub mogą je wykonywać automatycznie.
 • Systemy zarządzania gospodarstwem – czyli zaawansowane programy komputerowe zawierające rozbudowane moduły, które służą do kompleksowego zarządzania gospodarstwem rolnym.
 • Maszyny współpracujące z cyfrową infrastrukturą gospodarstwa.

Kiedy rusza nabór do programu dofinansowań dla rolników w 2024 roku?

Jeśli nie zdążyłeś złożyć wniosku o dofinansowanie w ramach programu Rolnictwo 4.0 w 2023, to nic straconego! W roku 2024 planowany jest kolejny nabór, jednak dokładna data jego rozpoczęcia nie jest jeszcze znana. Zaglądaj do działu Aktualności na naszej stronie. Gdy tylko rząd poda konkretną datę, natychmiast o niej poinformujemy!

Mimo wszystko warto już teraz pomyśleć o tym, na co chciałbyś przeznaczyć uzyskane w ten sposób pieniądze. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie 5 najlepszych produktów, które możesz kupić w ramach przyszłorocznych dotacji. Sprawdź, co dla Ciebie mamy!

5 propozycji dla osób zainteresowanych udziałem w programie Rolnictwo 4.0

Chcesz uzyskać dofinansowanie z programu Rolnictwo 4.0, ale nie wiesz, jakie rozwiązania wybrać? Mamy na to sposób! Zapoznaj się z naszym rankingiem i wybierz produkty, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

 

1. Oprogramowanie DJI Terra

Ten software zamieni Twojego drona w specjalistyczny sprzęt do zadań specjalnych. Oprogramowanie DJI Terra umożliwia przekształcenie zdjęć zrobionych w powietrzu w cyfrowe odpowiedniki. Program szybko analizuje dane i wykonuje mapowanie 3D w czasie rzeczywistym. Możesz go wykorzystać do zbierania cennych informacji o uprawach i zalesieniu.

2. Dron DJI Mavic 3 Multispectral

Drony w rolnictwie znajdują szerokie zastosowanie. Bardzo dobrym wyborem będzie DJI Mavic 3 Multispectral, ponieważ łączy kamerę RGB z kamerą multispektralną i oferuje dwie formy widzenia. Wbudowane kamery multispektralne umożliwiają:

 • analizę danych dotyczących gleby,
 • identyfikację szkodników,
 • monitorowanie zwierząt hodowlanych,
 • kontrolę poziomu nawodnienia upraw,
 • szacowanie plonów.

DJI Mavic 3 Multispectral to idealne narzędzie do monitoringu środowiska i zasobów naturalnych. Z jego pomocą zwiększysz efektywność produkcji, zmniejszysz koszty i zadbasz o bezpieczeństwo pracowników.

 

3. Dron DJI Phantom 4 RTK Multispectral

Jest to nowoczesny i doskonale wyposażony dron dla rolników. Urządzenie ma wbudowaną kamerę multispektralną, która zbiera dane w pasmach Red, Red Edge, NIR (bliska podczerwień), Blue, oraz Green, co pozwala otrzymać mapę ze wskaźnikiem NDVI informującym o kondycji roślin na uprawie.

Dron DJI Phantom 4 RTK Multispectral umożliwia zobaczenie tego, czego nie widać gołym okiem. Użytkownik może w czasie rzeczywistym prowadzić obserwacje i analizować dane za pomocą wygodnej aplikacji.

 

4. Dron DJI Agras T10 z systemem oprysku

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z dronami w rolnictwie i szukasz lekkiego modelu z systemem oprysku, to dron DJI Agras T10 będzie dla Ciebie wprost idealnym rozwiązaniem. Przy jego użyciu możesz rozpylać wybrany środek na odległość do 5 metrów z pokryciem terenu do 7 ha na godzinę pracy. Ten dron jest wygodny w transporcie, skutecznie omija przeszkody i może pracować w dowolnych warunkach pogodowych.

 

 

5. Dron DJI Agras T30 z systemem oprysku

Jest to nowoczesny dron wyposażony w technologię oprysku przenikającego, który gwarantuje jednolity oprysk odporny na znoszenie. Model DJI Agras T30 posiada większy zbiornik niż model DJ Agras T10, co znacząco zwiększa jego wydajność. Ten dron został też wyposażony w inteligentny akumulator, który zapewnia 1000 cykli pracy, a jego żywotność powinna starczyć na pokrycie obszaru ponad 4000 ha.

 

To tylko kilka propozycji, dzięki którym możesz zrewolucjonizować swoje gospodarstwo rolne. Choć w tym roku nabór na dofinansowania w ramach programu Rolnictwo 4.0 został już zamknięty, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłym roku uzyskać dodatkowe środki finansowe na zakup drona, kamery multispektralnej lub dedykowanego oprogramowania.

Będziemy ten temat śledzić na bieżąco. Regularnie odwiedzaj bloga i dział Aktualności SNH Drones, a na pewno nie przeoczysz najważniejszych informacji!