Krajowy System Informacji Dronowej już dostępny!

Od 4 kwietnia 2024 r. polscy piloci dronów mogą korzystać z nowego portalu – Krajowego Systemu Informacji Dronowej (KSID). W naszym artykule odpowiadamy na palące pytania i doradzamy jak wykorzystać pełnię możliwości, które oferuje KSID.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do czego służy Krajowy System Informacji Dronowej (KSID)?

KSID to nowy serwis przeznaczony dla operatorów i pilotów dronów w Polsce, który zastępuje dotychczasową stronę drony.ulc.gov.pl, a także udostępnia użytkownikom dronów szereg nowych możliwości. Serwis stworzony dzięki współpracy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) stopniowo będzie rozszerzany o kolejne funkcjonalności, które usprawnią procedury związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Cyfryzacja ułatwi kontakt z urzędnikami oraz uprości formalności, automatyzując niektóre z nich.

Już teraz KSID zapewnia wiele przydatnych funkcji:

➡️ rejestracja operatorów dronów i pilotów

➡️ cyfrowe zarządzanie danymi

➡️ podgląd zezwoleń na loty, uprawnień i oświadczeń

➡️ dodawanie posiadanych BSP oraz polis

➡️ zapis podejść do egzaminów

➡️ komunikacja z pracownikami ULC w pilnych sprawach

W najbliższym czasie PAŻP zapowiada dodanie kolejnych usług w KSID, a także stworzenie sekcji służącej do zarządzania misjami z użyciem dronów. O aktualizacjach będziemy Was informować na bieżąco!

 

Czy muszę rejestrować się w KSID, jeśli posiadam konto na drony.ulc.gov?

Tak, ponieważ KSID zastępuje dotychczasową stronę, z której korzystali piloci i operatorzy dronów. W związku z uruchomieniem portalu KSID zablokowana została możliwość rejestracji nowych kont pod adresem drony.ulc.gov.pl stara witryna działa teraz jedynie w trybie wyświetlania. Za jej pośrednictwem nie zdamy już egzaminu ani nie skorygujemy danych w naszym profilu.

Mamy jednak dobrą wiadomość dla użytkowników poprzedniego serwisu! W Krajowym Systemie Informacji Dronowej istnieje możliwość zaimportowania danych.

 

Jak dokonać rejestracji i importu danych ze starego serwisu?

Po wejściu na nową stronę rejestrujemy się lub logujemy za pośrednictwem usługi login.gov.pl np. z użyciem bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Gdy nasze konto jest już utworzone, wybieramy opcję ,,Chcę zaimportować dane”.

Następnie wystarczy wprowadzić adres e-mail i hasło, którymi logowaliśmy się do poprzedniego serwisu (drony.ulc.gov.pl), aby przenieść wszelkie dane do KSID.

W kilka chwil w nowym panelu zostaną wgrane dotyczące nas informacje, takie jak numer pilota i operatora, posiadane uprawnienia czy wyniki egzaminów.

Czy mogę dokonać rejestracji w KSID bez konta w starym serwisie?

Oczywiście! Wejdź na stronę uav.pansa.pl, a następnie dokonaj rejestracji lub logowania z użyciem węzła login.gov.pl.

Jeżeli nie posiadałeś/łaś wcześniej profilu na stronie drony.ulc.gov.pl, importowanie danych nie jest oczywiście możliwe.
W takim przypadku należy skorzystać z opcji ,,Dodaj profil pilota” i/lub ,,Dodaj profil operatora”. Warto przypomnieć, że osoba fizyczna może posiadać wiele profili operatora, ale tylko jeden profil pilota.

 

 

Jak dodać swoje drony w portalu KSID?

Funkcję dodawania naszych BSP znajdziemy na lewym pasku, w sekcji Bezzałogowe Statki Powietrzne. Aby rozpocząć dodawanie, wystarczy wcisnąć żółty przycisk na środku:

 

 

Następnie uzupełniamy formularz o informacje takie jak indywidualny numer seryjny, pojedynczy BSP lub rój czy parametry techniczne. W efekcie powstaje indywidualny profil naszego drona, który możemy podejrzeć z listy i uzupełnić go o dokumentację związaną z konkretnym urządzeniem np. program obsługi technicznej czy listę kontrolną.

 

 

System zarządzania listą dronów jest dostosowany do najnowszych rozporządzeń EASA – możemy wprowadzić w nim dane dotyczące powiązanego FTS, a także klasę (o ile dron ją posiada). Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o dronach z nadaną klasą, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu na ten temat.